Fotó: A szerző felvétele
2012. április 27., 09:292012. április 27., 09:29
A Szent György Napok keretében már tizenkilenc éve hagyományosan megszervezik a vásárral egybekötött termékkiállítást. Idén az expón 35 romániai és 16 magyarországi cég mutatkozik be, amelyek elsősorban a megújuló energiát hasznosító technológiát népszerűsítik, de kínálnak bútort, élelmiszert, ruhát, háztartási felszereléseket is.
A válsággal kapcsolatos gondolatmenete indoklásaként a csütörtöki megnyitón Bagoly Miklós úgy vélekedett, az a tény, hogy a Szent György Expó iránt mindig van érdeklődés, azt jelzi, hogy Háromszék továbbra is értékes piac maradt. Azonban az expón résztvevők számán is érződik a válság, hiszen 2010-ben hatvanan állították ki termékeiket, tavaly ahhoz képest szinte megkétszereződött a résztvevők száma, idén pedig újra visszaesett.
Pózna Dávid, a sepsiszentgyörgyi Ariadne cég tulajdonosa egy olyan motort állít ki az eseményen, amelyet ócskavastelepén készít, és ami a fáskazánok hőenergiáját arra használja, hogy a fűtésrendszerben a vizet keringető pompát működtesse, így az áramtól függetleníti a berendezést. „A válság ellenszere az, ha egy vállalkozás több lábon áll, és kreatív” – szögezte le érdeklődésünkre a vállalkozó.
Az Asimcov egyébként a kiállítással párhuzamosan szervezi meg a Külön gyengék. Együtt erősek. Klaszter! című konferenciát, amelyen hazai és külföldi klaszterek képviselői a megújuló energia, erdőgazdálkodás-faipar, élelmiszer, nyomda-dizájn-csomagolástechnika, textil- és építőipar témákban értekeznek. A Szent György Expó kísérőrendezvényeként eközben a sportcsarnok mellett tartják meg a Tavaszi ízek Háromszéken nevű gasztronómiai rendezvényt.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.