2009. november 05., 09:452009. november 05., 09:45
A látogatás eredményes volt – ezt a Hargita Megyei Tanács sajtóosztálya tegnap este közleményben is megerősítette. „A megbeszélés eredményesnek bizonyult, a konzorcium ultimátumot kapott a kivitelezés minden településen való mihamarabbi elkezdésére. Borszéken így már ma (tegnap – szerk. megj.) el is kezdődtek a munkálatok, felszedtek közel 200 négyzetméternyi régi útburkolatot, és hamarosan kezdik a csatornázást is” – áll a közleményben.
A projektben részt vevő többi településen is elindulnak a munkálatok, amint a kivitelezési terveket véglegesítik. Jövő héten Gyergyóremetén és Csíkszeredában–Csíkzsögödben kezdik el a munkát – derül ki a közleményből, amely szerint arra törekednek, hogy a munkálatokat minden településen székelyföldi alvállalkozókra bízzák.
Mint ismeretes, a több mint tízmillió eurós projekt – amellyel 14 székelyföldi településen az ásványvíz-forrásokra alapozó hagyományos gyógyfürdőkultúrát élesztenék fel – veszélybe került, mert már nyolc hónapja késnek a munkálatokkal. A fejlesztési minisztérium már rég kifizette a 15 százalékos előleget, vagyis 1,5 millió eurót a projektvezető Confort Rt.-nek.
A temesvári cég azonban nem utalta tovább a pénzt a kivitelező magyarországi vállalatnak, így a Betonút Rt. nem kezdte el a munkát. A két székelyföldi megye önkormányzata már kétmillió lejt fektetett önrészként a nagyszabású projektbe.
A pénzt törvényszéki úton vissza lehet perelni, ha sikkasztásért feljelentik a projektvezetőt, ezzel a lépéssel azonban veszélybe kerülne a projekt, hiszen új közbeszerzési pályázatot már nem lehet kiírni. A két megye vezetői tegnap Temesvárra utaztak, hogy rávegyék a projektvezető cég képviselőit a munka megkezdésére, és végül sikerrel jártak.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.