Nőhet az áfa? Tánczos Barna pénzügyminiszter nem zárta ki egyértelműen a lehetőséget
Fotó: RMDSZ
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
2025. január 12., 10:342025. január 12., 10:34
„Vizsgáljuk az áfaemelés, a jövedelemadó és az egészségbiztosítás kombinálásának lehetőségét” – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter szombaton este az observatornews.ro szerint.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
„Jövő héten kezdünk tárgyalásokat a Bizottsággal és a minisztérium szakembereivel. Az adóreform során minden lehetőségnek az asztalon kell lennie. Legyen elég időnk a változások bejelentésére, hogy a gazdasági környezet felkészülhessen. A munka mefadóztatásának és minden adóváltoztatásnak a bevételek fokozatos növelését is jelentenie kell, beleértve a jobb behajtást” – mondta Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A miniszter csütörtök este még azt mondta, hogy „nem kerül szóba az áfa emelése”, és „a jövedelemadó módosítása sem”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Az év elején a kormány eltörölte az egyes ágazati adókedvezményeket, csökkentette a mikrovállalkozásokra vonatkozó küszöböt és megemelte az osztalékok adóját. Ezeket az Európai Bizottság javasolta. A költségvetési hatás 7 milliárd lej. Az adóreformtól azonban csaknem háromszor ekkora többletbevételt várnak. A társasági adó 19%-ra emelése, az áfa, a munka- és az ingatlanadó a javasolt, de még végre nem hajtott intézkedések közé tartoznak.
Mint arról beszámoltunk, Tánczos Barna szerint a tavalyi költségvetési hiány eléri a 8,6 százalékot.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
szóljon hozzá!