2011. augusztus 03., 07:042011. augusztus 03., 07:04
Az amerikai pénzügyminisztérium május 17-ei bejelentése szerint amennyiben nem született volna meg a döntés a 14 300 milliárd dolláros adósságplafon emeléséről, a washingtoni kormány fizetésképtelenné vált volna.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a most megszavazott megállapodás 2013-ig 2 ezer milliárd dollárnál nagyobb összeggel emeli meg az adósságplafont. Ezzel párhuzamosan egyezség született egy 10 évre szóló, mintegy 1000 milliárd dolláros deficitcsökkentési tervről, amelyet egy további, még jelentősebb megszorítás követ majd. Felállítanak egy kétpárti bizottságot, amelynek feladata, hogy a hálaadás napjáig (november 24-éig) javaslatot dolgozzon ki egy 1500 milliárd dolláros csökkentésről. Ha a testületnek nem sikerül teljesítenie ezt a célkitűzést, vagy a kongresszus elveti az elképzeléseit, akkor 1200 milliárd dolláros automatikus csökkentés lép életbe.
Nem lesz elég az amerikai adósságdinamika stabilizálásához és valószínűleg az Egyesült Államok leminősítésének elkerüléséhez sem a Kongreszszus adósságplafon-emelési egyezségében szereplő államháztartási deficitcsökkentési terv – vélekedtek tegnapi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja szerint a most elért megállapodás nem állítja rá az Egyesült Államokat fenntartható költségvetési pályára, és így a következő évtizedben sem stabilizálja a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát. A ház szerint mindemellett az amerikai gazdasági növekedés gyengesége semlegesítheti a deficitcsökkentő csomagban szereplő megtakarítások nagy részét. A Barclays Capital londoni elemzői szerint ez az adósságprofil nem felel meg a hitelminősítők elvárásainak sem, és ez az Egyesült Államok leminősítéséhez vezethet. A cég szerint azonban a kulcskérdés nem is az, hogy az Egyesült Államok elveszíti-e lehetséges legjobb, „AAA” adósbesorolását, hanem az, hogy a kötvénypiacok is „együtt mozdulnak-e” a hitelminősítőkkel.
A Barclays Capital keddi elemzése szerint azonban „teljességgel elképzelhető”, hogy a Standard & Poor’s – mielőtt döntene az amerikai adósbesorolás sorsáról – még megvárja, milyen további deficitcsökkentő tervekkel áll elő az ezek kidolgozására létrehozott kétpárti kongresszusi bizottság. Az Egyesült Államok leminősítését más nagy londoni házak is szinte biztosra veszik. A Capital Economics – az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó cég – szakértőinek hét eleji jóslata szerint az egyetlen kérdés az, hogy a Standard & Poor’s és a többi hitelminősítő „már ezen a héten meghúzza-e a ravaszt, vagy még várnak egy kicsit”. |
A Barclays Capital számításai szerint a mostani kongresszusi egyezségben szereplő deficitcsökkentéssel még 2021-ben is a GDP-érték 82 százalékán lesz az amerikai államadósság-ráta, és a cég szerint még ez is derűlátó előrejelzés lehet, mivel az amerikai gazdaság reálnövekedése jóval elmarad a kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) legutóbbi előrejelzésétől. Ez azt jelenti, hogy a CBO alapeseti deficit-előrejelzései is optimistának bizonyulhatnak – áll a londoni befektetési bank keddi elemzésében. Ennek illusztrálására a Barclays Capital közölte, hogy saját közgazdászainak jelenlegi prognózisa az idei negyedik negyedévre 1,5 százalékos amerikai reálnövekedést valószínűsít a tavalyi azonos időszakhoz mérve, jóllehet a CBO hivatalos előrejelzésében ugyanerre az időtávlatra 3,1 százalékos növekedési jóslat szerepel.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint mindezek alapján az adósságplafon-emelési vita során kidolgozott deficitcsökkentő egyezség jócskán elmarad a befektetők és a hitelminősítők által elégségesnek tartott mértéktől, és ha a Standard & Poor’s – a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja – következetesen tartja magát ahhoz az okfejtéshez, amelyre hivatkozva negatív kihatású megfigyelés alá vette az amerikai adósosztályzatot, akkor valószínű, hogy le is minősíti az Egyesült Államokat.
Mint arról beszámoltunk, a nemzetközi hitelminősítők már az adósságlimit emeléséről kirobbant kongresszusi vita korai szakaszában egyértelmű jelezéseket adtak arra, hogy megfoszthatják az Egyesült Államokat „AAA/Aaa” adósbesorolásától: a Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service július közepén egyaránt negatív – vagyis leminősítést valószínűsítő – megfigyelés alá vette ezeket az amerikai adósosztályzatokat. Az S&P ehhez fűzött akkori elemzésében „legalább egy a kettőhöz” esélyt adott arra, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat, akár abban az esetben is, ha megszületik ugyan az egyezség az adósságlimit-emelésről, de a cég megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú amerikai költségvetési és adósságkonszolidációt. A Standard & Poor’s közölte, hogy megítélése szerint az Egyesült Államoknak négyezer milliárd dolláros középtávú államháztartási konszolidációs programra lenne szüksége az adósságdinamika stabilizálásához.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!