2009. november 03., 12:022009. november 03., 12:02
Sikkasztásért perelhetik be a Borvíz útja elnevezésű projektet vezető céget, ami által azonban befulladhat a székelyföldi ásványvízforrásokat és fürdőhelyeket összekapcsoló program. A nagyszabású turisztikai pályázat kivitelezése ugyanis már nyolc hónapja késik.
A telephelyeket márciusban kijelölték, azóta azonban teljes mértékben leállt a munka. A késlekedés oka, hogy a projektvezető felvette ugyan a munkálatok elkezdésére kiutalt előleget, de a pénzt nem utalta tovább a kivitelezőnek. Amint arról beszámoltunk, a kivitelezést két cégre bízták: a temesvári Confort Rt. a projektvezető, míg a magyarországi Betonút Rt. a kivitelező.
A fejlesztési minisztérium a több mint tízmillió eurós beruházás 15 százalékát, vagyis 1,5 millió eurót már hónapokkal korábban kifizette a temesvári cégnek, az viszont nem utalta tovább a pénzt a magyarországi vállalatnak.
A háromszéki önkormányzat vezetőit már aggasztja a projekt sorsa, ezért holnap küldöttség utazik a Confort cég temesvári székhelyére, ahol magyarázatot kérnek, és biztosítékot arra, hogy a pénzt átutalják, és elkezdik a munkát. Klárik László megyemenedzser a Krónikának elmondta, ha nem győződnek meg arról, hogy a fejlesztési minisztérium által kiutalt előleget a projektvezető továbbadja a kivitelezőnek, sikkasztásért beperelik a céget, és így próbálják visszaszerezni a pénzt.
„Ennek az eljárásnak az a veszélye, hogy meghiúsul a Borvíz útja projekt, hiszen ha a projektvezetővel felbontjuk a szerződést, új közbeszerzést már nem lehet kiírni” – részletezte Klárik László. Hozzátette: az utolsó percig kivártak, hogy ne veszélyeztessék a pályázatot, és továbbra is bíznak a tárgyalások sikerében.
Mint mondta, a határidőkbe még szűkösen beleférnek, hiszen a szerződés értelmében a munkálatokat 18 hónap alatt kell befejezni. Ebből nyolc már eltelt, de feszes ütemben még behozható a késés, véli a megyemenedzser.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.