Fotó: Borbély Fanni
Márciusban februárhoz képest 309 lejjel (6,3 százalékkal) 5185 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8502 lej volt az idei harmadik hónapban, 512 lejjel (6,4 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
2024. május 15., 12:002024. május 15., 12:00
A legnagyobb nettó átlagbért – 13 250 lejt – a dohánytermékek gyártásában, a legkisebbet – 2779 lejt – a ruhagyártásban jegyezték.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint 2023 márciusához képest 13,9 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
Ezt a különféle alkalmi juttatások, a természetbeni és pénzbeli juttatások, bónuszok, 13. fizetés, valamint a nettó nyereségből származó összegek és egyéb juttatások (beleértve az utalványokat is) növekedése befolyásolta. A nettó átlagbér emelkedéséhez a vállalatok bevételeinek növekedése is hozzájárult – közölte a statisztikai intézet.
A biztosítás, viszontbiztosítás, nyugdíjbiztosítás terén (kivéve az állami társadalombiztosítási rendszert) 35,6 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset. Az italgyártás, a pénzügyi közvetítések, a távközlés ágazatában 20 és 24 százalék közötti volt a növekedés.
A legnagyobb nettó jövedelemcsökkenéseket a pénzügyi közvetítéssel, biztosítással, nyugdíjalapokkal kapcsolatos melléktevékenységek ágazatában (–11,1 százalék), a fémbányászatban, vízi szállításban, számítógépek, elektronikus és optikai cikkek gyártásában regisztrálták (3 és 7 százalék között).
Ami a közszférát illeti, az üdülési csekkek átutalásával az egészségügyben és szociális ellátásban 6,9 százalékkal, a tanügyben 4,6 százalékkal, a közigazgatásban 1,7 százalékkal nőtt a nettó átlagkereset márciusban az előző hónaphoz viszonyítva.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott romániai alkalmazottak 15 százalékát az országos bruttó minimálbérrel javadalmazzák a munkaadóik – mutat rá az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden közzétett elemzésében.
Büszkén posztolt Facebook-oldalán az adatok láttán Adrian Câciu, a befektetésekért felelős tárca vezetője, hangsúlyozva, hogy
„Mindenki megértette, hogy ha fejlődést akarunk, akkor jól képzett és jól fizetett munkaerőre van szükségünk!” – fogalmazott bejegyzésében Adrian Câciu.
Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!