Hiába a megannyi panasz, a talajmintát vevő cég következetesen az eredeti nyomvonalon dolgozik
Fotó: Tóth Sándor
A nyárádszeredaiak által több ízben is kifogásolt tervek mentén kezdődtek el a geológiai tanulmányok az A8-as, Erdélyt Moldvával összekötő autópálya nyomvonalán. A 210 kilométeresre tervezett, Marosvásárhely és Németvásár közötti sztrádaszakaszon egyéb gondok is vannak.
2021. április 02., 12:442021. április 02., 12:44
Hosszas késéssel, de végre elkezdődött a geológiai tanulmányok elvégzése a majdani A8-as autópálya Marosvásárhely és Németvásár (Târgu Neamţ) közötti szakaszán.
A talajmintát vevő cég következetesen az eredeti nyomvonalon dolgozik – tudtuk meg a bekecsalji kisváros polgármesterétől, Tóth Sándortól. „Számunkra ez a nyomvonal elfogadhatatlan, már többször is elmondtuk a közlekedésügyi minisztérium, az útügyi hatóság és a tervezőiroda szakembereinek. Ezelőtt egy évvel a helyszínen is bemutattuk a tervezési hibákat, ugyanakkor alternatívát is javasoltunk” – mondta el lapunknak az elöljáró. Tóth Sándor nem a fúrást végző céget hibáztatja, mert az csak ott végezhet földtani vizsgálatot, ahol neki megszabták, hanem azokat, akik erre utasították.
Cătălin Urtoi volt miniszteri tanácsos megérti a polgármester és a helyi közösség felháborodását, annál is inkább, mivel 2020-ban ő maga is jelen volt azon a helyszíni beszélgetésen, amelyen a szeredaiak logikus érvekkel támasztották alá kéréseiket. „Az útügyi hatóságnak már régóta meg kellett volna találnia azt a kompromisszumos megoldást, amely műszakilag is állja a helyét, és az ottani közösség is elfogadja.
– fejtette ki az azóta lemondatott, és mindössze civil aktivistaként dolgozó mérnök. Az Împreună pentru A8 (Együtt az A8-asért) Egyesület alelnöke szerint a nemtörődömség a bukaresti hatóságok arroganciájáról tanúskodik.
A többszöri hívás ellenére az elmúlt esztendőig a CNAIR illetékesei egyszer sem szálltak ki a helyszínre megnézni, hogy miféle tervre fordítanak jelentős közpénzeket. A polgármester szerint
A két Vásárhely – Maros- és Német- – közötti 210 kilométeres szakaszon egyéb gondok is adódnak. A talajvizsgálatok elvégzését felvállaló spanyol Acciona alvállalkozója mindössze három fúrógéppel rendelkezik a szerződésben foglalt hat helyett. Ezek közül csak kettő működőképes, a harmadik egy nyárádszeredai lakó udvarán porosodik. A határidő meghosszabbítása után az Accionának júliusig kellene a CNAIR asztalára tennie az előtanulmányt, de erre aligha van esély.
Az Împreună pentru A8 értesülései szerint a talajminták különböző laboratóriumok raktárában várnak elemzésre, de az analízist addig nem végzik el, amíg az anyagi nehézségekkel küzdő spanyol cég romániai leányvállalata nem fizet.
– szólt a jelenlegi helyzetről Cătălin Urtoi. A szakember szerint könnyen megeshet, hogy két év múlva a CNAIR arra ébred, hogy a spanyol cég használhatatlan adatokat szolgáltatott.
A jászvásári székhelyű civil szervezet április 10-én a két moldvai majdani autópálya, az A7-es és az A8-as cristeşti-i csomópontjánál autós tiltakozó akciót szervez, amelynek célja felkelteni a kormány figyelmét a munkálatok megkésett stádiumára és kétes minőségére.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!