2010. április 27., 10:322010. április 27., 10:32
A szakemberek szerint azonban ez még nem jelenti a magyar fizetőeszköz túlerősödését. Ha azonban ez megtörténne, akkor mindenképp jegybanki intervencióra lesz szükség, vallják a pénzpiaci szakértők.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlege tegnap kiadott, a közép-kelet-európai (CEE) jegybanki beavatkozások esélyeit taglaló elemzésében Magyarországról azt írta: tekintettel a magánszektorban kint lévő, nagy mennyiségű devizahitelre, a forinterősödés sok devizaadósnak jól jön. Magyarország azonban a közép-kelet-európai térség egyik legnyitottabb gazdasága, és a magyar exportőrök „már jóval kevésbé lelkesednek” az erős forintért.
A Morgan Stanley londoni elemzőinek megítélése szerint a hatóságok is inkább hajlanak ez utóbbi álláspont felé, mivel a 265 forint körüli euróárfolyam „nagyon messze” van attól a szinttől, amely már komolyabb feszültséget teremtene az adósok számára, amely a ház szerint 300 forint körül van.
Emellett a gazdasági növekedés szinte egyetlen hajtóereje az export. Így a külkereskedelemben részes szektorok „abszolút kulcsfontosságúak” a növekedés és a foglalkoztatás szempontjából, ráadásul az MNB még stabil 269 forintos euróval is meredek dezinflációt vár 2010-re és a következő évekre. Mindezek alapján a Morgan Stanley elemzői azzal számolnak, hogy ha a forint áthelyeződik a 250–260 forintos euróárfolyam-sávba, azt „könnyen” nagyobb mértékű kamatcsökkentés, közvetlen devizapiaci beavatkozás „vagy mindkettő” követheti. Ez utóbbit más nagy londoni házak is valószínűsítik.
A BNP Paribas bankcsoport londoni elemzői – akik szerint a Fidesz kétharmados győzelme újabb lendületet adhat a forinterősödésnek – szintén elképzelhetőnek tartják, hogy az MNB intervenciót hajt végre, ha a következő kamatcsökkentések után sem gyengül a forint. Vannak ugyanakkor olyan citybeli cégek, amelyek a belátható előrejelzési időtávon belül 260 forint alatti euróárfolyamot jósolnak. A Goldman Sachs (GS) londoni befektetési részlegének legutóbbi elemzése 3, 6 és 12 havi távlatban most 265, 265 és 255 forintos euróárfolyam várható a korábbi előrejelzéseikben szereplő 270, 275 és 275 forintos árfolyamok helyett.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.