2009. november 05., 09:072009. november 05., 09:07
A bankárok szerint 4,15–4,4 lej/eurós árfolyam várható jövő júniusra – mutatnak rá a Romanian Finance Symposium című bankárkonferencián tegnap ismertetett előrejelzések. 2010. június 30-ra a Román Kereskedelmi Bank (BCR) 4,2 lej/eurós árfolyamot vetít elő, ami alacsonyabb, mint a Román Nemzeti Bank által tegnap megszabott 4,3 lej/eurós referencia-árfolyam, a Volksbank szakemberei ennél is derűlátóbbak, 4,15 lejes kurzusra számítanak, a legpesszimistábbak pedig az UniCredit Ţiriac Bank bankárai, akik szerint 4,4 lejt fog érni egy euró. A prognózisok átlaga 4,25 lej/euró.
Az elemzés értelmében rövid távon lehetséges az árfolyam stabilizálódása a 4,28 lej/euró felett, ám egy-két hónapon belül a kurzusnak viszsza kell térnie a 4,23 lej/eurós szintre – ecsetelte a konferencián Lucian Anghel, a BCR vezető közgazdásza. Hozzátette azonban, hogy ezek az előrejelzések csak akkor lennének biztosak, ha a kurzus szabadon, a jegybank beavatkozása nélkül alakulhatna.
Viszont a romániai pénzpiacot az irányított árfolyam-alakulás jellemzi, azaz a központi pénzintézet, amikor instabilitást észlel, akkor a helyzet függvényében nagyobb mennyiségű devizát ad el a kereskedelmi bankoknak vagy vásárol fel pénzintézetektől. A közgazdász szerint ugyanakkor a 4,3 lej/eurós árfolyam stabilnak bizonyult, s ezt a szintet próbálja majd véleménye szerint tartani a jegybank is, míg jelenlegi pénzpiaci viszonyok arra utalnak, hogy 2010 első felében 4,2-4,3 lejes kurzus várható.
Mint ismeretes, 2008 folyamán tizenegy hónap és három hétig maradt az árfolyam 3,8 lej alatt, ezt követően azonban alig néhány hét leforgása alatt gyengült meg olyanynyira a lej az európai fizetőeszközhöz viszonyítva, hogy az árfolyam 4 lej fölé ugrott. Lucia Anghel arra is kitért, hogy amióta tart a gazdasági világválság a közép-kelet-európai térségben, a lej bizonyult az egyik legstabilabb nemzeti fizetőeszköznek, és a BNR változatlanul „rajta tartja a tekintetét” a lejen.
A BCR szakértője szerint a román gazdaságra nézve egyértelműen pozitív volt, hogy a kurzus 2008 végén–2009 elején 3,8-ról 4 lej/euró fölé ugrott, ugyanis ez kiigazította a költségvetési mérleghiányt. Azonban – hangsúlyozta Anghel – a lej további gyengülése nemhogy nem javítana, hanem egyenesen rontana az ország gazdasági helyzetén.
A vezető közgazdász derűlátó a jövőt illetően, mint hangsúlyozta, 2013-ig Románia 30 milliárd eurót hívhat le az Európai Uniótól, az összeg számottevő hányadának pedig a magánszféra lesz a haszonélvezője. Ez pedig minden valószínűség szerint a lej megerősödéséhez fog vezetni. Anghel szerint az is a román fizetőeszköz megerősödésének egyik biztosítéka, hogy az előrejelzések szerint jövőre nőni fog a munka termelékenysége is, és reálértékben nem fognak nőni a fizetések.
Jóval pesszimistább azonban Dorin Badea, az UniCredit Ţiriac Bank kincstárának vezetője, aki szerint a lej euróhoz viszonyított gyengülését előidéző tényezők a továbbiakban sem lesznek elhanyagolhatóak, éppen ezért szerinte 2010 júniusára 4,4 lej/eurós kurzussal kell számolni.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.