Fotó: MTI
2011. január 19., 10:092011. január 19., 10:09
Az EU-tagországok pénzügyminiszteri találkozóját – a magyar elnökség alatt lezajlott első hivatalos ülést – követő nemzetközi sajtótájékoztatón Matolcsy György „sikeres, sima és hasznos” magyar fél évet kívánt az Uniónak.
„Magyarország elkötelezett az Unión belüli gazdasági koordináció megerősítése mellett, nagyra becsüli az Uniót, az Unió gazdasági integrációs mechanizmusát és az eurót is” – hangsúlyozta a miniszter.
A magyar programot korábban bemutatva Matolcsy György négy prioritást nevezett meg: a szorosabb gazdasági koordinációt hozó európai szemeszter elindítását, az úgynevezett gazdasági kormányzás megerősítését, a pénzügyi szolgáltatások és szabályozás megerősítését, valamint a tartós euróövezeti stabilitási mechanizmus megteremtését. Most elmondta: egyértelmű összhang volt a találkozón abban, hogy törekedni kell ezek végrehajtására a teljes fél év során.
A sajtótájékoztatón az Európai Bizottság képviselői – Olli Rehn pénzügyi és Michel Barnier belső piaci biztos – megismételték, hogy ambiciózusnak tartják és támogatják a magyar programot. Ugyanerről ők és több EU-tagállam minisztere már a program napközben lefolytatott vitájában is nyilatkozott.
Olli Rehn a sajtótájékoztatón is megismételte, hogy az elnökséget nehéz időben veszi át az ország. Kérte az elnökséget a gazdasági koordináció fokozását szolgáló európai szemeszter menetrend szerinti irányítására. Egyúttal megjegyezte, hogy a szemesztert elindító éves növekedési jelentésnek, amelyet az Európai Bizottság készített, kedden pozitív volt a fogadtatása a tagországok között. Rehn arra biztatta a magyar elnökséget, hogy a decemberben megállapított menetrendnek megfelelően igyekezzék elérni a gazdasági együttműködés fokozását szolgáló hat konkrét jogszabály jóváhagyását.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.