A 10 ezer lejes támogatás mellett népszerűbbek voltak az elektromos kocsik a romániai autóvásárlók körében
Fotó: Haáz Vince
A vártnál kisebb az érdeklődés a magánszemélyek számára meghirdetett, környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz program iránt, így a fel nem használt összegeket a jogi személyeknek meghirdetett programhoz fogják átcsoportosítani – jelentette be szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. május 15., 15:362024. május 15., 15:36
A tárcavezető szerint az érdeklődés megcsappanása miatt az állhat, hogy tavaly decemberben a pénzügyminisztérium úgy döntött, az értékjegyek összegét 10 000 euróról 5000 euróra csökkenti. A jogi személyek ilyen körülmények között is kimerítették a keretet, de a magánszemélyek érdeklődése várakozáson alulinak bizonyult, ezért a minisztérium átcsoportosítja a fel nem használt összeget a jogi személyek által lehívható alapokhoz.
A miniszter emlékeztetett, hogy idén rekordösszeget, egymilliárd lejt különítettek el a Roncsautó Plusz programra, és a következő években is szeretnék fenntartani ezt a trendet. Azt is elmondta, fontolgatják, hogy a 2025–2030-as pénzügyi időszakban a környezetkímélő autók lízingelésére is találjanak támogatási formát.
Március 19-én rajtolnak el a roncsautóprogramok – jelentette be hétfőn Laurenţiu Adrian Neculaescu, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke.
Amint arról korábban írtunk, a Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA) a napokban közölte, hogy idén áprilisban az elektromos autók piaci részesedése elérte a 23,5 százalékot, 11,3 százlékponttal előzve meg a dízelmotoros autókat.
Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!