Fotó: Facebook/Blue Air
Rekordösszegű, kétmillió eurós büntetéssel sújtotta a romániai fogyasztóvédelem több ezer járat törlése, halasztása miatt a Blue Airt, arra kötelezve a légitársaságot, hogy fizesse vissza a nem teljesített szolgáltatások ellenértékét.
2022. július 14., 17:032022. július 14., 17:03
2022. július 14., 17:042022. július 14., 17:04
A megabírságot csütörtökön jelentette be az országos fogyasztóvédelmi hatóság (ANPC), megjegyezve, hogy az intézmény fennállása óta a legnagyobb büntetési tételt szabta egy kereskedelmi társaságra. Románia első diszkont légitársasága egy év leforgása alatt (2021 áprilisa és 2022 áprilisa között) összesen 11 289 légi járatot törölt, amelyhez 178 405 foglalás kapcsolódott.
A romániai szakhatósághoz 924 panasz futott be a Blue Air eljárása miatt számos európai országból, ennek nyomán speciális bizottság alakult a panaszok kivizsgálására. A testület a büntetést eredetileg a légitársaság üzleti forgalmához kívánta szabni, ez az adat azonban az ANPC számára sem ismert, ezért a fogyasztóvádelem 9 882 200 lejes (július 12-ei árfolyamon kétmillió euró) bírságot állapított meg.
A hatóság egyúttal arra kötelezte a céget, hogy legtöbb tíz napon belül fizesse vissza a fogyasztóknak a törölt járatok ellenértékét. A fogyasztóvédelem egyúttal arra kéri a polgárokat, hogy „legyenek éberek”, repülőjegy-vásárlás, valamint foglalás előtt tájékozódjanak alaposan, és ne vegyék igénybe olyan légitársaság szolgáltatásait, amely korábban rengeteg járatot törölt, és nem tartotta tiszteletben a fogyasztók jogait.
A járványügyi korlátozások eltörlése óta 11 200 járatát törölte a Blue Air légitársaság, melyekre 180 000 foglalást kötöttek. Románia első diszkont légitársasága így 66,5 millió lejre tett szert.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!