A giurgiulești-i kikötő
Fotó: Wikipedia/Glax2007
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
2025. április 17., 19:092025. április 17., 19:09
A szállításügyi minisztériumhoz tartozó Tengeri Kikötők Igazgatósága közbeszerzési eljárást írt ki az ICS Danube Logistic cég megvásárlását célzó tanácsadási szolgáltatásokra, „tekintettel a tranzakció komplexitására és stratégiai jelentőségére, szükséges szaktanácsadási szolgáltatások beszerzése” – idézte a portál a közleményt.
Az ICS Danube Logistic 2004 óta a giurgiulești-i kikötő üzemeltetője és többségi tulajdonosa. A holland cég tulajdonosa az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Az MTI emlékeztetett: a chișinăui kormány 2023 szeptemberében jelentette be, hogy külföldi partnert keres a kikötő bővítéséhez és korszerűsítéséhez. Ennek keretében kotrással a jelenlegi 7 méterről 12 méterre kellene növelni a vízmélységet, újjá kellene építeni a dokkokat, új gabonasilókra, új bekötőutakra és egy vasúti rakodópályaudvarra lenne szükség.
Bukarest már 2023-ban jelezte, hogy megvásárolná a moldovai kikötőt. „A szállításügyi miniszteren keresztül Románia már jelezte az EBRD-nek, hogy megvásárolná és fejlesztené” – nyilatkozta Marcel Ciolacu kormányfő röviddel azután, hogy a moldovai kormány bejelentette, korszerűsíteni szeretné a kikötőt.
Romániának több fekete-tengeri és dunai kikötője van, amelyek közül a legnagyobb a konstancai. 2024-ben a konstancai kikötő 77,537 millió tonna árut fogadott, amiből 26,964 millió tonna gabona volt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!