Fotó: Agerpres
2009. november 10., 10:042009. november 10., 10:04
Ezáltal ugyanis lehetővé válhatna, hogy egy ügyvezető kormány is kidolgozhassa a büdzsét. Szerinte a parlament ez irányú döntése „jóindulatról tenne tanúbizonyságot”.
A büdzsé elfogadása azért ilyen sürgős, mivel a költségvetés elfogadásán, a közkiadások csökkentésén, illetve a közalkalmazotti bértörvény elfogadásán múlik, hogy Románia megkapja a decemberben esedékes hitelrészleteket a nemzetközi pénzintézetektől. Viszont máris akkora a késlekedés a kért jogszabályok elfogadása terén, hogy a hét végén Jeffrey Franks, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai küldöttségének vezetője úgy nyilatkozott: nagyon kis esélyt lát arra, hogy az IMF az év végéig folyósítsa a hitel harmadik részletét.
Az Európai Bizottság küldöttségvezetője, Elena Flores szintén arról beszélt, hogy az EB csak 2010-ben utalhatja át az egymilliárd eurót, technikai-procedurális okokból. Hasonlóképpen nyilatkozott egyébként tegnap Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is. Mint mondta, el kell hárítani valamennyi törvényi akadályt az elől, hogy az ügyvivő kormány beterjeszthesse a parlament elé a jövő évre vonatkozó költségvetést.
Geoană ugyanakkor esélyt sem adott arra, hogy a Liviu Negoiţă vezette kabinetnek bizalmat szavazzon a parlament, mint fogalmazott, meggyőződése, hogy december 6-áig még biztosan ügyvivő kormánya lesz az országnak. Nem ennyire kategorikus azonban az RMDSZ álláspontja, Markó Béla szövetségi elnök tegnap úgy nyilatkozott, hogy nem kellene feláldozni a kormányzati stabilitás, illetve egy többségi kormány gondolatát a költségvetés mielőbbi elfogadása érdekében.
„A büdzsé csupán egy fontos eleme a közeljövőnek, azonban több feladat vár még a kormányra, amely mögött mindehhez parlamenti többségnek kellene állnia” – idézte Markót a Mediafax hírügynökség. Mint fogalmazott, az RMDSZ állandó tanácsa tegnapi ülésén úgy határozott, a továbbiakban is Klaus Johannis nagyszebeni polgármestert támogatják a miniszterelnöki tisztségre, szerintük ugyanis egyetlen okuk sincs arra, hogy meggondolják magukat.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.