Fotó: A szerző felvétele
2012. április 05., 08:192012. április 05., 08:19
A gyár tulajdonosai és sepsiszentgyörgyi vezetői is abban bíztak, hogy egy év alatt ítélet születik a tulajdonos Tobacco Galaxy Rt. és az adóhatóság közötti perekben, és idén tavasszal a gyár ügye elmozdul a holtpontról. Amint arról korábban beszámoltunk, az állam és a cég között több mint tíz bírósági per van folyamatban, és amíg nem születnek jogerős ítéletek, senki nem dönthet a gyár sorsáról. Sándor Csaba elmondta, a tavaly márciusi tömeges elbocsátás után három alkalmazottat tartottak meg, ám néhány napja közülük is elküldtek kettőt, már csak a főkönyvelő maradt, aki a hivatalos dokumentumokat kezeli.
A gyár pedig így tulajdonképpen a senkiföldje, miközben a raktárban még ott van a több hónap alatt legyártott cigaretta, amit az adóhivatal lepecsételtetett. A gépek is rozsdásodnak, azonban nem engednek be senkit a gyár területére, hogy a karbantartási munkálatokat elvégezzék, ilyen körülmények között viszont napról napra növekednek az esetleges újraindítás költségei.
Sándor Csaba ennek ellenére nem veszítette el a reményt. Mint mondja, ha idén nem is, de a jövőben döntés születik arról, hogy teljesen felszámolják vagy újraindítják a gyárat, és ő bízik abban, hogy kapnak még egy esélyt.
Ezzel párhuzamosan az önkormányzat már jelezte, hogy igényt tart a gyár műemlék épületére, ha a vállalatot felszámolják, élni szeretne az elővásárlási jogával. György Ervin prefektus még az elmúlt évben átiratban hozta a pénzügyi és az ipari minisztérium tudomására, hogy ha az ingatlan kalapács alá kerül, Sepsiszentgyörgy városa igényt tart rá. György Ervin tegnap a Krónika megkeresésére azonban úgy nyilatkozott, azóta nem kapott választ, nem történt semmilyen előrelépés a cigarettagyár ügyében.
Antal Árpád polgármester ugyanakkor korábban felvetette, hogy a Sepsiszentgyörgyre álmodott Erdélyi Képzőművészeti Közgyűjteménynek is méltó otthont nyújthatna az évszázados épület.
Amint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi ipar pillérének számító 113 éves cigarettagyár működési engedélyét két évvel ezelőtt vonták vissza, nyolcvan alkalmazott éppen egy évvel ezelőtt maradt az utcán. A korábbi többségi tulajdonost 40 millió eurós adócsalással vádolták meg, az ügyészség szerint Antonello Celestini adó és illeték kifizetése nélkül vitt ki 820 tonna dohányárut az országból. Akkor a pénzügyminisztérium közbenjárására rövid időre újraindult a termelés, ám 2010 decemberében az adóhivatal zárolta a 2,4 millió lejes banki biztosítékot, és ezzel ellehetetlenítette a gyár további működését.
Az elmúlt év januárjában a vám- és pénzügyőrség lepecsételte a raktárakat, és lefoglalta a 150 tonna, 80 millió lej értékű árut. A gyár vámraktárában további 12 millió lej értékű, zárjegy nélküli cigarettát találtak, ám – mint kiderült – nem történt törvénysértés, az illető menynyiséget bérmunkában gyártotta a sepsiszentgyörgyi vállalat, a megrendelőnek kellett volna zárjegyeznie, illetve adóznia a mennyiség után.
Az alkalmazottak és a helyi vezetők egyébként azért bíznak az újraindításban, mert a gyárnak folyamatosan voltak megrendelései. Mint ismeretes, az évekkel ezelőtt egyedáruságként működő romániai dohánytársaság keretében tizenegy gyár működött, ahol több ezren dolgoztak, ezek közül azonban az elmúlt években már csak a 2004-ben magánosított sepsiszentgyörgyi gyár működött, ahol a Carpaţi, a Snagov, illetve a Mărăşeşti márkájú cigarettákat gyártották.
Bíró Blanka
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.