Alig kezdődtek el a munkálatok a Nagyszeben–Szászváros közötti autópálya lebontásra és újjáépítésre ítélt szakaszán, le is kellett állítani azokat, kiderült ugyanis, hogy az Országos Autópálya- és Közútkezelő Társaság (CNADNR) a jótállási pénzből tervezte finanszírozni a kivitelezést, ez azonban a pénzügyminisztérium szerint illegális.
2016. július 06., 16:352016. július 06., 16:35
2016. július 06., 18:002016. július 06., 18:00
Amint arról beszámoltunk, Cătălin Homor, a CNADNR vezérigazgatója március 15-én jelentette be, hogy saját erőforrásokból, a garanciapénzből finanszírozzák a munkálatokat. A pénzt el is vették a Salini Impregilio olasz cégtől, amely a hírhedt szakaszt építette. Az 5 millió euróra becsült munkálatokat április 21-én kezdték el úgy, hogy egy nappal korábban az autópálya-építő társaság összesen egymillió euró értékben négy szerződést is megkötött versenytárgyalás nélkül – idézi fel a Digi 24 hírtelevízió.
Az indoklás szerint „rendkívüli helyzet alakult ki, amit a szerződést kötő fél nem láthatott előre”. Május 4-én viszont a pénzügyminisztérium jelezte, hogy nincs jogi keret arra, hogy az újjáépítési munkálatokat a jótállási pénzből finanszírozzák, és felszólították az útügyi vállalatot, hogy utalja át a pénzösszeget az államkasszába. Hogy eljárása mégse ütközzön törvénybe, a CNADNR az elmúlt hónapban kérte a kormánytól a vonatkozó törvény módosítását.
Épül az autópálya a határ túloldalán
Megkezdődött Debrecen határában az M35-ös autópálya Berettyóújfaluig tartó szakaszának építése, a beruházás alapkövét szerdán helyezték el a munkák kezdetének helyszínén. Tasó László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára az ünnepélyes alapkőletételkor elmondta: a beruházás 69 milliárd forintba kerül, és 2018 végére készül el. Az új pályaszakasz megépítésével autópálya-összeköttetést kap a debreceni repülőtér is – jelezte az államtitkár. Mint ismeretes, erre a sztrádára kellene „rácsatlakoznia” a hosszú évek óta halogatott észak-erdélyi autópályának is, amely romániai oldalon Borsnál kezdődik és Brassóig vezetne.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!