2009. május 18., 10:182009. május 18., 10:18
A tavalyi utolsó negyedben 3,4 százalékkal visszaesett a GDP a megelőző negyedévihez képest, ami arra utal, hogy a román gazdaság recesszióba süllyedt kilencévi folyamatos növekedés után. A múlt év egészében a román gazdaság még 7,1 százalékkal bővült, egyike volt az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdaságainak.
A költségvetés első változatában még 2,5 százalékos idei évi növekedési ütemre számítottak, de a háztartások fogyasztásának év eleje óta bekövetkezett visszaesése és az ipari termelés márciusi, már a hatodik hónapja tartó csökkenése arra utal, hogy a román gazdaság is megszenvedi a globális válságot. Csökken a jelentősebb iparvállalatok teljesítménye, és a kormány a jó mezőgazdasági évtől remélheti csak a GDP visszaesési ütemének mérséklését. A Nemzetközi Valutaalap, amely nemrégiben adta jóváhagyását a Romániának nyújtandó 12,9 milliárd eurós hitelkeretre, arra számít, hogy a román gazdaság idén 4,1 százalékkal esik vissza.
Ugyanakkor a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő intézet megerősítette Románia befektetési szint alatti, magas hozamú szuverén adósbesorolását, szerintük a román gazdaság változatlanul jelentős makropénzügyi kockázatokkal néz szembe. A londoni intézet közleménye szerint a megerősítés a hosszú és rövid lejáratú román devizakötelezettségek „BB plusz/B” osztályzatára, illetve a hazai valutában kiadott adósságok „BBB mínusz/A-3” besorolására vonatkozik. Mindegyik osztályzat kilátása leminősítés lehetőségére utaló negatív.
Az EU-n belül csak Romániára és Lettországra tart érvényben több hitelminősítő is befektetési szint alatti devizaadósi osztályzatokat; az S&P és a Fitch Ratings egyaránt „BB plusz” besorolással tartja nyilván a két ország küladósságát.
A Standard & Poor’s a román adósosztályzat csütörtöki megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében azt írta: a román gazdaságot terhelő, továbbra is magas makropénzügyi kockázatok fő oka a külső kereslet meredek zuhanása és a kereskedelmi hitelcsatornák beszűkülése, aminek hatása volt a belső keresletre is. A román gazdaság ennek nyomán súlyos recesszióba süllyedt, amit meredek folyómérleg-kiigazítás kísér. Az S&P becslése szerint két éven belül várhatóan 11 százalék fölé emelkedik a munkanélküliség.
Egyébként az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 2,5 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól is. Az EU statisztikai hivatala szerint mindenütt csökkent a GDP, kivéve Ciprust, ahol stagnált. A legnagyobb visszaesés Szlovákiában és Lettországban volt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.