Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió összes szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
2024. november 26., 12:002024. november 26., 12:00
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint 2023-ban 2022-hez képest
A szociális védelemre fordított kiadások 2023-ban valamennyi tagállamban emelkedtek 2022-hez képest,
GDP-arányosan ugyanakkor csökkenés mutatkozik ezen a téren: a szociális védelmi kiadások 2023-ban az EU bruttó termékének 26,8 százalékát tették ki, ami 0,1 százalékpontos csökkenés 2022-hez képest.
A tagállamok közül a GDP-arányosan a szociális védelemre fordított összeg Franciaországban 31,3 százalék, Finnországban 31,2 százalék volt, míg Romániában és Észtországban alig több, mint 15 százalék, Máltán 13,2 százalék és Írországban 12 százalék.
Kategóriák szerint az öregségi és túlélő hozzátartozói nyugdíjak az EU összes szociális védelmi kiadásának csaknem felét (46,7 százalékát) tették ki. Ezt követték az egészségügyi kiadások (29,9 százalék), valamint a családokra és gyermekekre fordított kiadások (8,6 százalék).
Románia esetében az öregségi és túlélő hozzátartozói nyugdíjak a teljes szociális védelmi kiadások 53,2 százalékát tették ki, ezt követte az egészségügy (27,7 százalék) és a családokra és gyermekekre fordított kiadások (12,3 százalék).
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
szóljon hozzá!