Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Az Európai Unió összes szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
2024. november 26., 12:002024. november 26., 12:00
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint 2023-ban 2022-hez képest
A szociális védelemre fordított kiadások 2023-ban valamennyi tagállamban emelkedtek 2022-hez képest,
GDP-arányosan ugyanakkor csökkenés mutatkozik ezen a téren: a szociális védelmi kiadások 2023-ban az EU bruttó termékének 26,8 százalékát tették ki, ami 0,1 százalékpontos csökkenés 2022-hez képest.
A tagállamok közül a GDP-arányosan a szociális védelemre fordított összeg Franciaországban 31,3 százalék, Finnországban 31,2 százalék volt, míg Romániában és Észtországban alig több, mint 15 százalék, Máltán 13,2 százalék és Írországban 12 százalék.
Kategóriák szerint az öregségi és túlélő hozzátartozói nyugdíjak az EU összes szociális védelmi kiadásának csaknem felét (46,7 százalékát) tették ki. Ezt követték az egészségügyi kiadások (29,9 százalék), valamint a családokra és gyermekekre fordított kiadások (8,6 százalék).
Románia esetében az öregségi és túlélő hozzátartozói nyugdíjak a teljes szociális védelmi kiadások 53,2 százalékát tették ki, ezt követte az egészségügy (27,7 százalék) és a családokra és gyermekekre fordított kiadások (12,3 százalék).
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
szóljon hozzá!