2010. december 30., 10:392010. december 30., 10:39
A gazdasági válság miatt az EU tagállamainak vezetői december közepi brüsszeli csúcstalálkozójukon abban állapodtak meg, hogy gazdaságpolitikájukat a jövőben összehangolják, és megteremtik az EU gazdasági kormányzását. A magyar elnökség egyik legfontosabb feladatának tekinti, hogy továbbvigye a tanácsi vitát az Európai Bizottság által beterjesztett jogszabályjavaslatokról; ide kapcsolódik az eurózóna állandó válságkezelési mechanizmusának, egyfajta készenléti hitelkeretnek a létrehozása is, amely a Lisszaboni Szerződés módosítását igényli. A dokumentum tervezett módosítása uniós források – egyelőre nem hivatalos dokumentumok – szerint szövegszerűen a következő lenne: „Az euróövezethez tartozó tagállamok stabilitási mechanizmust hozhatnak működésbe annak érdekében, hogy szükséghelyzetben az euróövezetnek mint egésznek a stabilitását biztosítsák. A szükséges pénzügyi támogatás garantálása szigorú feltételektől függ.” A szerződést rendes vagy egyszerűsített eljárásban lehet módosítani, a tagállamok igyekeznek az utóbbit választani, eszerint az Európai Tanács határoz a módosításról, és csak konzultálnia kell az Európai Parlamenttel, valamint az Európai Központi Bankkal. Ebben az esetben nincs szükség kormányközi konferencia összehívására, és népszavazást sem kell tartani erről a tagállamokban. E megoldás feltétele azonban, hogy a módosítás ne ruházzon át újabb hatásköröket a tagországokról az Unióra.
A stabilitási mechanizmus 2013 derekától jönne létre tartós jelleggel. Addig is érvényben van az ideiglenes megoldási modell, amelyet idén a görög pénzügyi válság miatt dolgoztak ki, s amelynek alapján nemrég Írországnak is mentőcsomagot hagytak jóvá.
A magyar elnökségi program egyik kiemelt témája a horvát csatlakozás: míg korábban a csatlakozási szerződés aláírása volt a cél, jelenleg reálisabb feladatnak tűnik a tárgyalások lezárása 2011 első fél évében, a dokumentumot pedig a következő, lengyel elnökség idején írhatnák alá. Horvátországnak még teljesítenie kell néhány feltételt, a legutóbbi tárgyalási forduló december 22-én volt, ekkor három fejezetet zártak le, ezzel a 35 fejezetből 28-ról befejeződtek az egyeztetések. Gordan Jandrokovic horvát külügyminiszter megerősítette, országának az a célja, hogy a magyar elnökség alatt valamennyi témakör tárgyalását befejezzék. Az elnökség tervei között szerepel, hogy újabb fejezetet nyitnának meg a Törökországgal folytatott tárgyalások keretében, és Izlanddal valószínűleg a magyar elnökség alatt indulnak meg a tényleges csatlakozási tárgyalások.
Az eredeti elképzelések között szerepelt, hogy Bulgária és Románia 2011 márciusában válhatna a schengeni övezet tagjává; a magyar kormánynak ezzel kapcsolatban az az álláspontja, hogy a csatlakozásnak a belső határellenőrzéstől mentes övezethez világosak a feltételei, ha az országok teljesítik ezeket, nem lehet akadálya a csatlakozásuknak. Mint arról beszámoltunk, Franciaország és Németország azonban jelezte, hogy a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban mutatkozó hiányosságok miatt túl korainak tartják a két ország schengeni csatlakozását. A csatlakozáshoz pedig a tagállamok egyhangú döntése szükséges.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.