2012. november 18., 12:072012. november 18., 12:07
A rendezvény megnyitóján Emil Boc polgármester elmondta, akár Kolozsvár brandjévé is válhat az üzleti fórum, amelyet első alkalommal szerveztek meg, de a szervezők rendszeressé kívánják tenni.
A korábbi miniszterelnök a város legfontosabb vonzerejének a multikulturalizmust és az itt működő egyetemek által kibocsátott magasan képzett munkaerőt tartotta. Emil Boc elmondta, a város sürgősségi kórházat, aquaparkot, és lakónegyedet szeretne privát partnerségben építeni, és szívesen látja a magyarországi befektetőket.
Magdó János, Magyarország kolozsvári főkonzulja elmondta, a pénteki konferencián a mezőgazdaság, a számítástechnika és a megújuló energiák témakörére koncentráltak. Úgy látják ugyanis, hogy ezeken a területeken mutatkozik a legtöbb lehetőség az üzleti kapcsolatok fejlesztésére.
A főkonzul elmondta, mintegy tízezer vállalkozás vesz részt a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban, az elmúlt évben Magyarország 4,6 milliárd euró értékben exportált Romániába, és 2,6 milliárd euró értékben importált Romániából.
Spányik Péter, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal elnöki tanácsadója a hivatal koncepcióját ismertette. Elmondta, azt szeretnék elérni, hogy a Magyarországról exportált termékekben minél nagyobb legyen a hozzáadott érték. Hátrányosnak tartotta, hogy Magyarország exportja 80 százalékban az Európai Unióba irányul. Hozzátette: a magyar gazdaság szeretné erősíteni aktivitását a keleti piacokon.
Dumitrescu Erzsébet, a Kolozs megyei Kereskedelmi és Iparkamara igazgatója elmondta, a Kolozs megyei külföldi befektetéseket mind a cégek száma, mind a befektetett összeg tekintetében Magyarország vezeti.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.