2012. január 24., 12:162012. január 24., 12:16
Csoba Judit projektvezető elmondta: a kérdőíves kutatás során azt állapították meg, hogy a munkaadóknak és a munkavállalóknak sokszor nincs tudomásuk arról, hogy mik az aktuálisan jelentkező munkaerőpiaci igények és lehetőségek, ami nagy versenyképességi hátrány.
A Debreceni Egyetem (DE) Szociológia- és Szociálpolitika Tanszékének vezetője egyben jelezte: a kutatás keretében készülő fejlesztési tanulmány megalapozza a szakképzés irányait és kirajzolja az érmelléki kistérség következő tíz éves fejlesztési lehetőségeit.
A Romániai Vállalkozásokért Egyesület (ROVE) és a Kolozsvári Egyetem részvételével folytatott adatgyűjtésbe a helyi vállalkozásokon kívül mintegy negyven érmelléki képzőhelyet is bevontak.
A legfőbb probléma, hogy a képzések nem követik elég gyorsan a munkaerőpiaci igényeket, mivel nincs, vagy alig van információ áramlás közöttük és ebből csak bizalmatlanság fakad. Ha ezen változtatni tudnának egyben a vállalkozói és a munkavállalói mobilitás is javulna a két ország határmenti térségében - magyarázta az MTI-nek Csoba Judit.
A vizsgált vállalkozások mintegy fele kereskedelmi vagy szolgáltatási tevékenységet végez és öt főnél több embert foglalkoztatnak. Ezek a cégek jellemzően szűkebb régiójuk szükségleteit elégítik ki, így javuló piaci helyzetük az Érmellék fejlődését segítené.
A HURO Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program „Know-Flow” elnevezésű projektjére a DE és a ROVE közösen 40 ezer eurót nyert.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.