A hazai méztermelők egyre nehezebben maradnak talpon az olcsó és rossz minőségű mézimport miatt
Fotó: Makkay József
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete nyújtott be közös antidömping panaszt az ázsiai műmézek behozatali korlátozására. A román szakminisztérium által is aláírt kezdeményezés a mesterségesen előállított olcsó kínai mézek veszélyére hívja fel a figyelmet.
2024. július 09., 19:312024. július 09., 19:31
Egyre nehezebb helyzetbe kerül az európai mézpiac a Kínából importált műmézek miatt. A mesterséges eljárással, ipari méretekben előállított ázsiai termék olyan tökéletes utánzata a méhek által termelt természetes méznek, hogy csak laboratóriumi vizsgálattal lehet megkülönböztetni őket.
A kínai mézek európai térhódítása olyan méreteket öltött, ami a tagországok méhészeteinek talpon maradását veszélyezteti. A Nagy István agrárminiszter vezette budapesti Agrárminisztérium kezdeményezésére a legnagyobb méztermelő uniós országok – Románia, Lengyelország, Franciaország, Olaszország és Németország – szaktárcavezetői látták el kézjegyükkel a Brüsszelhez intézett beadványt a kínai műmézek importjának leállításáról. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) által kezdeményezett antidömping panaszt 11 uniós tagország 14 méhészeti szervezete – többek között a romániai – is aláírta.
Romániában a nagybani mézfelvásárlók jóval tíz lej alatti árat kínálnak a hordós mézért, ami mélyen alatta van a méz önköltségi árának, így a méztermelők arra kényszerülnek, hogy kis kiszerelésben árulják termékeiket, a piaci konkurencia azonban óriási. Az áruházak polcain jobbára csak kevert mézet lehet lehet vásárolni – a helyi mézet kínai, ukrán, vagy más EU-n kívüli országokból származó importmézzel vegyítik –, amit viszont kötelezően fel kell tüntetni a mézes üvegkannák címkéin.
A legnagyobb méztermelő uniós ország, Spanyolország viszont nem írta alá az antidömping beadványt, szakemberek szerint azért, mert az Ibériai-félszigetre érkezik hajón a legtöbb ázsiai származású méz, amit spanyol nagyvállalatok kevernek európai mézzel, és terítenek tovább az uniós piacokon.
A magyarországi méhészet az uniós tagországok között az egyik legjobban támogatott mezőgazdasági ágazat. Az Agrárminisztérium sajtóosztályának tájékoztatója szerint
Az EU-ban először Magyarország vezetett be állatjóléti támogatást a méhészek számára – méhcsaládonként évente 15 eurónak megfelelő összeget –, ezzel is segítve az egészséges méhállományok fenntartását és a méhészágazatot.
Mindezen túlmenően magyar siker, hogy Budapest kezdeményezésére változnak az uniós mézjelölési szabályok. Magyarország tett javaslatot a mézirányelv módosítására, ami a származásjelölés szigorítására vonatkozott.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!