Fotó: A szerző felvétele
2012. január 19., 09:332012. január 19., 09:33
Fodor István, a szupermarket sepsiszentgyörgyi igazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, az országban a sepsiszentgyörgyi a 72. Kaufland üzlet, Háromszéken pedig a második, a kézdivásárhelyi egység már két éve működik. Fodor István újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az alkalmazottak mintegy 80 százaléka magyar nemzetiségű, a közép- és felsővezetőknek pedig a fele magyar. Az igazgató hangsúlyozta, az eladók és mindazok, akik közvetlen kapcsolatba kerülnek a vásárlókkal, beszélnek magyar nyelven is.
Kijelentését a helyszíni tapasztalat is igazolja, a megszólított eladók mindannyian válaszoltak magyarul. A feliratok esetében azonban már nem ennyire egyértelmű a helyzet bár vannak az üzletben magyar reklámok, a termékek megnevezése és ára csak románul van feltüntetve. Amint arról beszámoltunk, a Kaufland vezetőit Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere levélben kérte, hogy legyenek tekintettel az etnikai arányokra, az alkalmazottak beszéljék a városban közel 80 százalékot jelentő magyarság nyelvét, és figyeljenek a kétnyelvű feliratokra.
Az üzletlánc vezetői ezt meg is ígérték. Az új szupermarket megnyitását tegnap Valentin Ionaşcu Kovászna megyei alprefektus is üdvözölte; kifejtette, reméli, hogy minél több helyi termék lesz a polcokon. Bálint József sepsiszentgyörgyi alpolgármester a helyszínen elmondta, a kisebb helyi üzletek kárára megy minden újabb szupermarket megnyitása, ám bízik benne, hogy a tisztességes versenyben mindenki megtalálja a piacát. Sepsiszentgyörgyön a szupermarketek, raktáráruházak megjelenésével a helyi kereskedők piaci részesedése, forgalma és nyeresége több mint 30 százalékkal esett vissza.
A tapasztalat szerint minden alkalommal, amikor megnyílik egy új szupermarket, a helyi boltok forgalma drasztikusan csökken, hiszen az újdonság varázsa, a kedvezmények elcsábítják a vevőket. A kereskedők szakmai egyesülete szerint a vásárlók néhány hónap után visszaszoknak a sarki boltokba, és valamennyire helyreáll az egyensúly. Sepsiszentgyörgyön minden 6000-7000 lakosra jut egy szupermarket.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.