Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter nem félti az államkasszát a béremelésektől, szerinte lesz elég bevétel az intézkedés fedezésére.
2017. április 25., 23:262017. április 25., 23:26
Minden közalkalmazott fizetése 25 százalékkal nő 2018. január elsejétől – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter hétfő este a román közszolgálati televízió (TVR 1) műsorában azt követően, hogy a kormánypártok aznap beterjesztették a parlament elé a közszféra egységes bérezését célzó törvény tervezetét. A tárcavezető ismételten kiemelte, hogy a bérek fokozatosan nőnek, az egységes bérezés tulajdonképpen csak 2022-re valósul meg. Vasilescu kitért arra is, hogy jelen pillanatban a romániai bérezési rendszerhez 63,5 milliárd lejre van szükség, amihez 2020-ig további 32 milliárd lej adódik hozzá, és szerinte ezt az évi 10 milliárdos növekedést a költségvetés elbírja.
„A kormányzás első három hónapja utáni prognózisok még optimistábbak, mint amit mi gondoltunk. Egyébként a fizetésemelések perverz hatása éppen az, hogy több pénz folyik be az államkasszába, és elmondhatom, hogy 2018-ban minden fizetés- és nyugdíjemelés – beleértve az eddig elfogadottak is – 16 milliárd lejes ráfordítást jelent. 10 milliárd fizetésekre, 6 milliárd a nyugdíjakra, a pénzek pedig a következő forrásokból származnak majd: 3,5 milliárd lej a hozzájárulásokból, ami a fizetésemelésből jön vissza az államnak\" – fejtette ki Vasilescu. Hozzátette: a bér- és nyugdíjemelések révén megnő a fogyasztás, tehát „második körben\" újabb adók és illetékek gazdagítják majd az államkasszát, továbbá a minimálbér emelése is további 1,8 milliárd lejjel gyarapítja meg a hozzájárulások értékét.
Vasilescu különben változatlanul bízik abban, hogy a bérezési törvényt már július elsejétől sikerül gyakorlatba ültetni. Ám azt is szeretné, hogy a parlament alaposan megvitassa a jogszabály tervezetét, ezért nem kérte, hogy sürgősségi eljárással tárgyalják azt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.