2011. július 28., 09:172011. július 28., 09:17
A tárcavezető szerint indokolt lenne a 25 százalékos bérlevonást elszenvedett közalkalmazottak jövedelmének megemelése, hiszen a román gazdaság a növekedés jeleit mutatja, a közszférában pedig jelentős arányú elbocsátást hajtott végre a kormány. Lăzăroiu leszögezte: e tekintetben a kormány hatásköre a döntés, az esetleges béremelés időpontjáról azonban – akárcsak a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentéséről – még korainak tartotta találgatásokba bocsátkozni. A tárcavezető elmondta azt is, az IMF küldöttsége javaslatot tett arra, hogy a román kormány szüntesse meg a fűtéstámogatási rendszert sújtó bürokráciát.
Találkozott a Jeffrey Franks vezette IMF-küldöttséggel Cseke Attila egészségügyi miniszter is, aki beszámolt az elmúlt másfél év ágazati reformintézkedéseiről, a kórházak decentralizációjáról és átszervezéséről, a betegszabadságolások terén bevezetett szigorításokról. Az RMDSZ-es tárcavezető közölte, ezekkel az intézkedésekkel párhuzamosan feltétlenül szükséges a pénzügyi hozzájárulás is annak érdekében, hogy a továbbiakban a reform folytatását a lakosság is elfogadja. Cseke elmondta, „nem kell meglepetésként kezelni” a tényt, hogy az egészségügyi rendszer további költségvetési erőforrásokat igényel, mert – mint emlékeztetett – már 2010 decemberében, az idei költségvetés elfogadásakor jelezte, hogy elsősorban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár büdzséjét idén nyáron ki kell egészíteni.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!