2012. november 26., 14:302012. november 26., 14:30
Az energiapiacon több mint 20 éve tevékenykedő cég három alapító tagja, a vállalat alelnökei – Péter Pál, Ştefan Gadola és Ioan Socea – továbbra is kisebbségi részvényesek maradnak, számolt be a tranzakcióról a Ziua de Cluj hírportál. A felek nem hozták nyilvánosságra a vásárlás értékét, illetve azt, hogy az adás-vétel nyomán milyen arányú részvényre tettek szert. A kolozsvári vállalat képviselői ugyanakkor elmondták, a tranzakciót 2013. első negyedévének végéig zárják le, a részvények megvásárlása pedig több lépésben valósul meg, amelynek keretében beruházásokra, illetve tőkeemelésre készülnek az illetékesek.
„Ez egy nagyon fontos lépés a vállalat számára, hiszen a tervezett partnerség azt bizonyítja, hogy az EnergoBit jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban” – fejtette ki Péter Pál. Az alelnök elmondta, a közeljövőben beruházásokra készülnek, amelyek segítségével bővítenék a vállalat tevékenységi területeit, és újabb, határokon túli célpiacokat keresnének. Ioan Socea hozzátette, elsődleges céljuk, hogy az EnergoBit az energetikai szektorban piacvezető legyen a régión belül. Hangsúlyozta, a három alapító tag továbbra is fontos szerepet fog ellátni a cég tevékenységében és fejlesztésében.
Andrzej Bartos, az Innova Capital illetékese közleményében hangsúlyozta, céljuk, hogy a cég jelenlegi üzleti stratégiáját megtartva bővítsék a vállalatot. „Az energiapiac az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazat mind Romániában, mind Európában, a kolozsvári EnergoBit pedig egy rendkívül szilárd alapokon álló vállalat. Meggyőződésem, hogy a tranzakció mindkét fél számára előnyös” – vélekedett Andrzej Bartos.
Az EnergoBit csoportot 1990-ben alapították Kolozsváron. A 900 alkalmazottal működő cég az előrejelzések szerint tavalyhoz képest idén már 10 százalékkal nagyobb, 160 millió eurós forgalmat bonyolít le. Az ország nagyobb városaiban jelenlévő vállalat az elmúlt években a megújuló energiapiacon is beruházásokat indított. Az EnergoBit nem első alkalommal működik együtt a BERD-del, tavaly nyáron ugyanis a csoport tagjaként működő, szintén kolozsvári ESCO cég 10 millió eurós támogatást kapott a fejlesztési banktól egy energiahatékonysági projekt megvalósításához. A BERD tulajdonába tartozik ugyanakkor a Transilvania Bank részvényeinek 15 százaléka is.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.