Van rájuk kereslet. Országszerte sok bérlő megvásárolja a lakását
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megugrott az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített otthonok iránti kereslet, miután ma újra a 2020-as drágulás előtti árakon vásárolhatnak és bérelhetnek lakást a fiatalok. Az idei év első öt hónapjában több ANL-s lakást adtak el, mint tavaly egész évben.
2022. augusztus 21., 19:072022. augusztus 21., 19:07
A világjárvány két éve alatt nem voltak kelendők az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített lakások, ám idén már többen döntöttek úgy, hogy megvásárolják a bérleményt. A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint az elmúlt 13 évben az önkormányzatok több mint hatezer, az ANL által fiataloknak épített lakást adtak el. Az adásvétel 2020-ban megtorpant, mert az árak kétszeresére emelkedtek, miután nőtt az építőanyagok ára és az építőiparban dolgozók bére, az ANL-lakások árát pedig úgy kellett kiszámolni, hogy az fedezze egy újabb lakás megépítésének költségeit. Tavaly novemberben az árakat kormányrendelettel csökkentették, most már levonják a lakás építésének értékéből az addig kifizetett bérleti díjat, az amortizációs költségeket, és figyelembe veszik a település besorolását is.
Az idei év első öt hónapjában több ANL-s lakást adtak el, mint tavaly egész évben.
Idén az első öt hónapban már 357 lakás talált gazdára, az eladás 35 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet. Erre az évre 48,5 millió lejt különítettek el a költségvetésben ANL-lakások építésére, ebből 30 millió lejt a 35 év alatti fiataloknak szánt lakásokra, 16 millió lejt szolgálati lakásokra, 1,5 millió lejt a „falu újjászületése” programra, és 1 millió lejt a romáknak szánt szociális lakásokra. További 45 millió lej visszatérítendő költséget szánnak lakásépítésre, és 125 millió lejes állami hitelt folyósítanak erre a célra. Ebből 4724 lakás épülhet meg fiataloknak, 1015 szolgálati lakás, és 63 a romáknak.
Mint ismeretes, a vonatkozó jogszabály szerint a bérlők egy év után vásárolhatják meg az állam által épített lakást. A vásárlók 60 százaléka havi részletben törleszti az önkormányzatnak a vételárat, miután kifizetik a 15 százalékos előleget, ami átlagban 5 ezer eurót jelent.
Eddig 87 településen adtak el ANL-s lakásokat, a legtöbbet Bukarestben, ahol 1500 lakás talált gazdára. Erdélyben és a Partiumban Kolozs megye áll az élen az eladás tekintetében, összesen 291 eladott lakással, ezt követi Beszterce-Naszód megye (259), majd Bihar (173). A lista végén Szilágy megye áll mindössze 3 értékesített ANL-s lakással.
Cseke Attila a fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter a program jövőjére vonatkozó kérdésünkre kifejtette: „a fiatalok lakhatási gondjainak megoldása állami feladat”. „2020-ban egy rossz törvény miatt lassult le a lakáseladás, amely a vételárat és a bérleti díjakat szinte megduplázta. A fejlesztési szaktárca megoldotta ezt a gondot, így ma a 2020-as drágulás előtti árakon vásárolhatnak és bérelhetnek lakást a fiatalok. A bölcsődeépítési programmal, a fiataloknak szánt lakások árának szabályozásával is a családalapítást, a gyermekvállalást támogatjuk” – nyilatkozta a Krónikának a tárcavezető.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!