Van rájuk kereslet. Országszerte sok bérlő megvásárolja a lakását
Fotó: Erdély Bálint Előd
Megugrott az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített otthonok iránti kereslet, miután ma újra a 2020-as drágulás előtti árakon vásárolhatnak és bérelhetnek lakást a fiatalok. Az idei év első öt hónapjában több ANL-s lakást adtak el, mint tavaly egész évben.
2022. augusztus 21., 19:072022. augusztus 21., 19:07
A világjárvány két éve alatt nem voltak kelendők az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített lakások, ám idén már többen döntöttek úgy, hogy megvásárolják a bérleményt. A Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint az elmúlt 13 évben az önkormányzatok több mint hatezer, az ANL által fiataloknak épített lakást adtak el. Az adásvétel 2020-ban megtorpant, mert az árak kétszeresére emelkedtek, miután nőtt az építőanyagok ára és az építőiparban dolgozók bére, az ANL-lakások árát pedig úgy kellett kiszámolni, hogy az fedezze egy újabb lakás megépítésének költségeit. Tavaly novemberben az árakat kormányrendelettel csökkentették, most már levonják a lakás építésének értékéből az addig kifizetett bérleti díjat, az amortizációs költségeket, és figyelembe veszik a település besorolását is.
Az idei év első öt hónapjában több ANL-s lakást adtak el, mint tavaly egész évben.
Idén az első öt hónapban már 357 lakás talált gazdára, az eladás 35 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet. Erre az évre 48,5 millió lejt különítettek el a költségvetésben ANL-lakások építésére, ebből 30 millió lejt a 35 év alatti fiataloknak szánt lakásokra, 16 millió lejt szolgálati lakásokra, 1,5 millió lejt a „falu újjászületése” programra, és 1 millió lejt a romáknak szánt szociális lakásokra. További 45 millió lej visszatérítendő költséget szánnak lakásépítésre, és 125 millió lejes állami hitelt folyósítanak erre a célra. Ebből 4724 lakás épülhet meg fiataloknak, 1015 szolgálati lakás, és 63 a romáknak.
Mint ismeretes, a vonatkozó jogszabály szerint a bérlők egy év után vásárolhatják meg az állam által épített lakást. A vásárlók 60 százaléka havi részletben törleszti az önkormányzatnak a vételárat, miután kifizetik a 15 százalékos előleget, ami átlagban 5 ezer eurót jelent.
Eddig 87 településen adtak el ANL-s lakásokat, a legtöbbet Bukarestben, ahol 1500 lakás talált gazdára. Erdélyben és a Partiumban Kolozs megye áll az élen az eladás tekintetében, összesen 291 eladott lakással, ezt követi Beszterce-Naszód megye (259), majd Bihar (173). A lista végén Szilágy megye áll mindössze 3 értékesített ANL-s lakással.
Cseke Attila a fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter a program jövőjére vonatkozó kérdésünkre kifejtette: „a fiatalok lakhatási gondjainak megoldása állami feladat”. „2020-ban egy rossz törvény miatt lassult le a lakáseladás, amely a vételárat és a bérleti díjakat szinte megduplázta. A fejlesztési szaktárca megoldotta ezt a gondot, így ma a 2020-as drágulás előtti árakon vásárolhatnak és bérelhetnek lakást a fiatalok. A bölcsődeépítési programmal, a fiataloknak szánt lakások árának szabályozásával is a családalapítást, a gyermekvállalást támogatjuk” – nyilatkozta a Krónikának a tárcavezető.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!