2011. augusztus 08., 07:582011. augusztus 08., 07:58
A Standard & Poor\'s (S&P) nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal rontotta az Egyesült Államok adósbesorolását az amerikai költségvetési hiány miatt. Az Egyesült Államok először veszítette el a lehetséges legjobb, „AAA” adósbesorolását a Standard & Poor\'s-nál, amely „AA-plusz”-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának hosszú távú adósosztályzatát. Az S&P a PPnemzetközi hitelminősítők közül elsőként rontotta le az amerikai adósbesorolást. Az S&P a növekvő amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmak miatt minősítette le az Egyesült Államokat. A hitelminősítő pénteki közleménye szerint az új besorolásra negatív kilátás van érvényben, vagyis a következő 12–18 hónapban újabb leminősítés lehetséges.
A leminősítés miatt a korábban a világ legbiztonságosabb befektetési eszközének tekintett amerikai kincstárjegyek adósosztályzata rosszabb lett, mint például a brit, német, francia vagy kanadai kormánykötvényeké. Emiatt drágulhat az amerikai adósságszolgálat finanszírozása. Az S&P közleményében hangsúlyozta, az amerikai kormány és a törvényhozás által elfogadott költségvetési konszolidáció elmarad attól a mértéktől, amelyre a ház megítélése szerint szükség lenne az amerikai adósság középtávú konszolidációjához. John Chambers, az S&P értékelő bizottságának vezetője a CNN amerikai hírtévének nyilatkozva úgy vélte, az Egyesült Államok elkerülhette volna a leminősítést, ha korábban emeli meg az adósságplafont.
Nem érti a világ egyik leggazdagabb üzletembere, Warren Buffet, hogy a Standard & Poor\'s miért minősítette le egy fokozattal az Egyesült Államokat. A befektetési guru szerint a döntésnek „semmi értelme sincsen”, és korlátozott hatása lesz a piacokra. „Én ezt nem értem” – mondta a Berkshire Hathaway Holding nagy tekintélynek örvendő alapítója és elnöke a Fox hírtelevízió gazdasági híradójában. Az üzletember közölte, hogy omahai székhelyű vállalata megtartja a tulajdonában lévő hatalmas állampapírcsomagot. „Omahában az Egyesült Államoknak még mindig tripla A-ja van. Tulajdonképpen, ha lenne négyszeres A fokozat, akkor azt is megadnám az Egyesült Államoknak\" – mondta a nyolcvanéves üzletember, akinek vagyonát 50 milliárd dollárra becsli a Forbes magazin. |
A washingtoni pénzügyminisztérium szerint a hitelminősítő költségvetési becsléseiben kétezer milliárd dollárral elszámolta magát – írja internetes oldalán a BBC brit közszolgálati médium. Az ügyet ismerő tisztségviselők szerint az S&P túl nagy jelentőséget tulajdonít az adósságplafon megemelését megelőző politikai vitáknak, a minisztérium pedig jelezte a számítási hibát, amely – mint a források fogalmaztak – „kérdéseket vet fel az S&P hitelességével kapcsolatban”.
Az amerikai jegybank, a Fed és más bankfelügyeleti szervek hangsúlyozták, hogy az S&P lépése nem változtat az amerikai kincstárjegyek vagy a szövetségi kormány garanciájával kibocsátott egyéb értékpapírok kockázatának mérlegelésére vonatkozó szabályokon.
A Fehér Ház szombati közleménye azonban már sokkal önkritikusabb hangot ütött meg. Az Egyesült Államoknak többet kell tennie a gazdasági kihívásai kezelésére – közölte Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője a BBC tudósítása szerint. Carney azt írta, hogy az amerikai adósságplafon megemeléséről szóló tárgyalások túl sokáig tartottak, és túlságosan megosztó volt a folyamat.
A washingtoni kongresszus kedden döntött az adósságplafon 900 milliárd dolláros megemeléséről, és elkötelezte magát további 1200-1500 milliárd dolláros emelés mellett az év végéig, alig néhány órával annak veszélye előtt, hogy az amerikai kormány fizetésképtelenné váljon. Ezzel párhuzamosan egyezség született egy 10 évre szóló, mintegy ezermilliárd dolláros deficitcsökkentési tervről, amelyet egy további, még jelentősebb megszorítás követ majd.
A Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő a kongresszusi döntés után, szerda hajnalban megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, a Moody’s módszertana szerinti „Aaa” kormánykötvény-besorolását. Előzőleg a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő is gyakorlatilag levette a napirendről az amerikai adósosztályzat rövid időn belüli visszaminősítését.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!