2012. július 04., 09:162012. július 04., 09:16
A londoni pénzügyi elemzők globális gyáripari teljesítmény-összesítésük alapján kimutatták azt is, hogy a világgazdasági szintű feldolgozószektor aktivitása több mint fél éve először ismét csökken.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai a hétfői régiós BMI-adatismertetések utáni helyzetértékelésükben közölték: az általuk számolt – az egyes országok feldolgozószektorainak térségi részarányával súlyozott – összesített közép- és kelet-európai BMI-átlag 50,4-re csökkent júniusban az egy hónappal korábbi 51-ről, vagyis még éppen a teljesítmény bővülése és zsugorodása közötti 50-es küszöbérték felett van. Mindezzel együtt is egyértelmű, hogy az euróövezeti problémák a közép-európai gazdaságok feldolgozószektorait különösen keményen sújtják, ami nem is meglepő, tekintettel arra, hogy ezeknek az országoknak a termelői milyen mélyen beágyazódtak a nyugat-európai beszállító hálózatokba – hangsúlyozták a Capital Economics szakértői.
Egy másik nagy londoni ház, a Morgan Stanley bankcsoport citybeli befektetési részlegének felzárkózó térségi közgazdászai közölték, hogy az általuk számolt felzárkózótérségi – zömmel közép- és kelet-európai – BMI-kompozit júniusban 50,2 volt az egy hónappal korábbi 52,6 után. A Morgan Stanley elemzői kiemelték, hogy a cég térségi gyáripari mutatója immár harmadik hónapja csökken folyamatosan, és a ház ezt mindenekelőtt a folytatódó euróövezeti válságra, valamint a zuhanó nyersanyagárakra vezeti vissza.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltatócsoport, amely minden hónapban közzéteszi a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak egyéni teljesítményadataiból összesített, a világgazdaság egészére kivetített saját beszerzési menedzserindexét, júniusról szóló felmérésében ugyanakkor kimutatta, hogy az általa képzett globális mutató a múlt hónapban igen meredek eséssel 48,9-re csökkent az előző hónapban mért 50,6 után, és tavaly november óta most először jár a teljesítménynövekedés és a zsugorodás mezsgyéjét jelző 50-es küszöb alatt. A cég kimutatása szerint a komponensek közül a termelési részindex 1,7 ponttal 49,3-ra, az új megrendeléseké zuhanásszerűen, 3,7 ponttal 47,8-ra esett. A JP Morgan elemzőinek számítási modellje szerint a 49,3-as termelési részindex a világgazdasági szintű feldolgozószektor 2 százalékos, éves szintre átszámolt pillanatnyi visszaesési ütemét jelzi.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.