Fotó: Facebook/Ministerul Fondurilor Europene România
A kormány kétmilliárd lejt hagyott jóvá a 2021-2027-es európai uniós pályázatok előkészítésére – közölte a kabinet hétfői ülését követően Marcel Boloş európai alapokért felelős miniszter.
2020. augusztus 31., 18:352020. augusztus 31., 18:35
2020. augusztus 31., 18:442020. augusztus 31., 18:44
A következő hétéves uniós pénzügyi ciklusban
Az első 30,4 milliárd eurót tesz ki, amely az Európai Unió (EU) helyreállítási csomagjának része, és erre Romániának ki kell dolgoznia az országos helyreállítási tervet, amelyet egyeztetnie kell az Európai Bizottsággal (EB). Ebből 16,7 milliárd euró kölcsön, 13,6 milliárd vissza nem térítendő támogatás – magyarázta az Agerpres szerint Marcel Boloş.
A költségvetés második komponense 28,4 milliárd euróra tehető, és a kohéziós politikát támogatja. A kormány közvitára bocsátotta a vonatkozó partnerségi szerződés tervezetét, amelynek végleges változatát szeptember 15-éig kell elküldeni az EB-nek, a kohéziós politikáról való egyeztetés határideje 2020 vége – tette hozzá a miniszter
A harmadik komponens 19,2 milliárd eurót tesz ki, ez a közös agrárpolitikáról szól, és a vonatkozó stratégiai dokumentumok kidolgozása folyamatban van – mondta el Boloş.
A tárcavezető kifejtette: a hétfői ülésen pénzt különítettek el pályázatok előkészítésére olyan területeken, amelyek – a kormány álláspontja szerint – prioritást élveznek.
450 millió lejt különítettek el a mobilitással, a turizmussal, a kultúrával, az energiahatékonysággal, kampuszok építésével, 500 millió lejt az egészségügyi beruházásokkal kapcsolatos projektek előkészítésére, különös tekintettel az onkológia, valamint a szív- és érrendszeri betegségek területére.
További prioritási területek a kutatás, a városi infrastruktúra fejlesztése, a vészhelyzetek kezelése és a digitalizálás. A projektek előkészítésének teljes költségvetése kétmilliárd lej, azaz 450 millió euró, amelyet az országos helyreállítási tervre elkülönített költségvetésből számolnak el.
A terv első változatát októberben kell bemutatni, a tárgyalásokra október és április között kerül sor, 2021 áprilisának végére le kell zárni a folyamatot, és az EB-nek meg kell hoznia a vonatkozó döntést, hogy Románia hozzáférhessen az EU-s alapokhoz. „Ez egy rendkívül fontos dokumentum Románia számára. A cél Románia gazdasági helyzetének javítása és a gazdasági tevékenységek újraindítása” – nyilatkozta Boloş.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!