Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Egy meghibásodás miatt automatikusan leállt péntek este a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorblokkja – tájékoztatott a Nuclearelectrica vállalat.
2024. július 19., 23:112024. július 19., 23:11
2024. július 19., 23:202024. július 19., 23:20
Az atomenergiai társaság közleménye szerint szakembereik dolgoznak a probléma azonosításán és elhárításán. „A reaktor automatikus leállása és a helyreállítási munkálatok nincsenek hatással a nukleáris biztonságára, nem veszélyeztetik a személyzetet és a lakosságot sem” – fogalmaztak a Nuclearelectrica képviselői.
Románia péntek este 1905 MW villamos energiát importált, miután 21 óra 50 perckor a fogyasztás 8019 MW volt, a termelés pedig 6113 MW-ot összesített. A Transelectrica állami villamosenergia-szállító országos társaság által közzétett adatok szerint a széntüzelésű erőművek termelése 1237 MW-ra, a szénhidrogén-tüzelésűeké 1358 MW-ra, a vízerőműveké 2176 MW-ra, a szélerőműveké 638 MW-ra, a biomassza alapú termelés pedig 53 MW-ra volt tehető. Az atomenergia-termelés alig 651 MW volt, miután a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorblokkja automatikusan leállt az este folyamán.
A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE).
Mint arról beszámoltunk, Romániában naponta csúcsot dönt a villamos energia ára a kánikula miatt, hétfőn már a 700 eurót is meghaladta az ár megawattóránként a másnapi (spot) piacon. Július 15-én, hétfőn 21 órakor már 720 eurót fizetett a szomszédból (főleg Bulgáriából, kisebb részt Magyarországról) importált villanyáramért, ami az Economica.net gazdasági portál szerint a legmagasabb ár Európában.
Az energiaügyi szaktárca a 2022-es energiaválságot idéző magas árakat a térségben napok óta uralkodó és a környező országok energiahálózatát is csúcsra járató hőségnek tulajdonítja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter az operatív törzs hétfői ülése után úgy nyilatkozott, hogy a hazai energetikai rendszert nem fenyegeti nagyobb térségeket érintő leállás (blackout), ugyanakkor nem zárta ki, hogy lehetnek helyi meghibásodások, áramkimaradások.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!