Fotó: Nuclearelectrica/Facebook
Egy meghibásodás miatt automatikusan leállt péntek este a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorblokkja – tájékoztatott a Nuclearelectrica vállalat.
2024. július 19., 23:112024. július 19., 23:11
2024. július 19., 23:202024. július 19., 23:20
Az atomenergiai társaság közleménye szerint szakembereik dolgoznak a probléma azonosításán és elhárításán. „A reaktor automatikus leállása és a helyreállítási munkálatok nincsenek hatással a nukleáris biztonságára, nem veszélyeztetik a személyzetet és a lakosságot sem” – fogalmaztak a Nuclearelectrica képviselői.
Románia péntek este 1905 MW villamos energiát importált, miután 21 óra 50 perckor a fogyasztás 8019 MW volt, a termelés pedig 6113 MW-ot összesített. A Transelectrica állami villamosenergia-szállító országos társaság által közzétett adatok szerint a széntüzelésű erőművek termelése 1237 MW-ra, a szénhidrogén-tüzelésűeké 1358 MW-ra, a vízerőműveké 2176 MW-ra, a szélerőműveké 638 MW-ra, a biomassza alapú termelés pedig 53 MW-ra volt tehető. Az atomenergia-termelés alig 651 MW volt, miután a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorblokkja automatikusan leállt az este folyamán.
A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE).
Mint arról beszámoltunk, Romániában naponta csúcsot dönt a villamos energia ára a kánikula miatt, hétfőn már a 700 eurót is meghaladta az ár megawattóránként a másnapi (spot) piacon. Július 15-én, hétfőn 21 órakor már 720 eurót fizetett a szomszédból (főleg Bulgáriából, kisebb részt Magyarországról) importált villanyáramért, ami az Economica.net gazdasági portál szerint a legmagasabb ár Európában.
Az energiaügyi szaktárca a 2022-es energiaválságot idéző magas árakat a térségben napok óta uralkodó és a környező országok energiahálózatát is csúcsra járató hőségnek tulajdonítja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter az operatív törzs hétfői ülése után úgy nyilatkozott, hogy a hazai energetikai rendszert nem fenyegeti nagyobb térségeket érintő leállás (blackout), ugyanakkor nem zárta ki, hogy lehetnek helyi meghibásodások, áramkimaradások.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!