Sötét kilátások: a kánikula megmutatja, mennyire sérülékeny az energiahálózatunk

Fújhatjuk? Az elmúlt napokban óriási energiafogyasztást mértek Romániában, amely miatt hihetetlenül magas áron kellett áramot importálni •  Fotó: Barabás Ákos

Fújhatjuk? Az elmúlt napokban óriási energiafogyasztást mértek Romániában, amely miatt hihetetlenül magas áron kellett áramot importálni

Fotó: Barabás Ákos

A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE). Amely szerint a szélsőségesen magas hőmérséklet során bebizonyosodott, mennyire törékeny, sérülékeny Románia energiahálózata. Közben az energiaügyi miniszter cáfolja, hogy baj lenne.

Páva Adorján

2024. július 16., 09:582024. július 16., 09:58

Az APCE emlékeztet: mindez nem sokkal azok után történik, hogy az energiapiac valamennyi szereplője nemrég „arrogáns módon” megállapította: Románia dúskál az energiában, és a „haldokló” alacsony feszültségű hálózatban nemigen van helye a prosumerek által megtermelt áramnak.

Idézet
A meleg miatt beüzemelt légkondicionálók és ventilátorok azt eredményezték, hogy az energiaügyi minisztériumnak pszichésen fel kellett készítenie a lakosságot a blackoutra, sűrű áramkimaradásokra.

A tárcavezető sürgősen összehívta az energetikai ágazat kulcsszereplőit, hogy intézkedéseket hozzanak a szükséges energiatermelés biztosítása érdekében. Beindítják a szénerőműveket, maximális fokozatra kapcsolják az OMV saját erőművét” – idézte fel a szövetség.

A prosumerek egyesülete arra utalt, hogy Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a minap úgy fogalmazott: a kánikula, illetve a viharok, a klímaváltozásnak betudható szélsőséges meteorológiai jelenségek miatt sűrűbben történhetnek áramkimaradások, ezért arra kérte a polgárokat, ilyen helyzetekben maradjanak nyugodtak, a hatóságok közben mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb megoldják a felmerülő problémákat.

Az APCE jelezte, az elmúlt napokban óriási energiafogyasztást mértek Romániában, amely miatt nem volt elegendő a belföldi termelés, és hihetetlenül magas áron kellett 500–1000 MW energiát importálni.

Ugyanis nem fújt a szél, és a nagyon magas hőmérséklet miatt a napelemek is legalább 30 százalékot veszítettek termelési kapacitásukból, miközben a vízgyűjtő tavak, illetve a Duna alacsony vízhozama sem segített. (Románia hétfőn 21 órakor már 720 eurót fizetett a szomszédból – főleg Bulgáriából, kisebb részt Magyarországról – importált villanyáramért, ami az Economica.net gazdasági portál szerint a legmagasabb ár Európában). Hétfőn a hazai villamosenergia-hálózatot üzemeltető Transelectrica szerint délelőtt 10 órakor az ország erőművei 6400 megawattos teljesítménnyel üzemeltek, míg a fogyasztás kielégítésére 7200-ra volt szükség, az így mutatkozó hiányt fedezik importból.

Dan Pîrşan szövetségi elnök szerint az ország és a Transelectrica áramszolgáltató vállalat „semmit nem tesz” a megtermelt energia országos szintű tárolásáért.

Pedig egy hasonló kapacitású tárolóegység háromszor kevesebbe kerül, mint a „beteljesületlen álom”, a tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű, és annál is háromszor kevesebbe, mint amennyit kompenzálásként fizet a szolgáltatóknak az állam a lakosság számára fenntartott árplafon miatt.

Emlékeztetett, hogy a prosumerek jelenleg több mint 1,5 GW teljesítményt mutatnak fel, ami a cernavodai atomerőmű két reaktoráéval egyenlő, év végére pedig a napelemesek elérhetik a 2 GW-ot. Felhívta a figyelmet, hogy a mintegy 140 ezer jelenlegi termelő-fogyasztó szinte semmi pénzért – amit két év múlva fizetnek ki – betáplálja az áramot a haldokló helyi rendszerekbe, levéve más válláról a termelés és a messzire szállítás terhét.

Ehhez képest az államfő előtt az a törvény, amely – amint arról beszámoltunk – energiatárolásra kötelezi a napelemes áramtermelő-fogyasztókat (legalábbis egy részüket), ráadásul visszamenőleges hatállyal is. A bukaresti képviselőház által nemrég döntéshozó kamaraként elfogadott módosító tervezet értelmében a 10,8 és 400 kilowatt közötti teljesítményű rendszerekkel rendelkező vagy olyat telepítő prosumereknek kötelességük a teljesítmény legalább 30 százalékát lefedő akkumulátorpakkot is beüzemelni, ha 200 kW alatti rendszerről van szó, 200 és 400 kW között pedig 50 százalékos tárolási kapacitást kell megvalósítaniuk.

Mindezt 2027. december 31-ig meg kell tenni, ellenkező esetben legtöbb 3kW-ban korlátozzák az országos hálózatba történő betáplálási lehetőséget, a rendszer teljesítményétől függetlenül. Az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség reméli, hogy Klaus Iohannis államfő – akinek csütörtökig kell döntenie – visszadobja a prosumereket „megalázó”, mérgező tervezetet.

korábban írtuk

Kiverte a biztosítékot a napelemeseknél, hogy a parlament energiatárolásra kötelezi a prosumereket
Kiverte a biztosítékot a napelemeseknél, hogy a parlament energiatárolásra kötelezi a prosumereket

Abszurd, amatőr döntésnek, visszaélésnek nevezik szakemberek, érdekképviseletek a parlament szerdai határozatát, mellyel energiatárolásra kötelezik a napelemes áramtermelő-fogyasztókat (legalábbis egy részüket), ráadásul visszamenőleges hatállyal is.

Közben hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter kijelentette, a Transelectrica és az országos villamosenergia-rendszer diszpécserszolgálatának szakemberei, valamint az elosztóhálózat-üzemeltetők

biztosították arról, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt, és nem áll fenn a nagy területeket érintő általános üzemzavarok kockázata.

Sajtótájékoztatóján Burduja – aki többek között erre a „hirtelen közbejött” találkozóra hivatkozva lemondta a részvételt az EU-s energiaügyi miniszterek hétfőn és kedden Budapesten zajló találkozóján – beszámolt arról, hogy részt vett a tartós hőség miatt összehívott nyári parancsnokság ülésén, amelyen tapasztalt szakemberek elmondták, bár példátlan ez a hosszan tartó, rendkívül szélsőséges hőhullám júliusban, nincs veszélyben a lakossági áramellátás.

korábban írtuk

Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter
Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt.

Eközben az energiaszolgáltatók szövetsége (ACUE) szerint a következő öt évben legalább 6 milliárd lejt kellene költeniük az elosztóhálózat-üzemeltetőknek a helyi rendszerek korszerűsítésére.

Az ACUE úgy véli, megfelelő hatósági szabályozással el lehetne érni, hogy megérje a befektetés: lehetővé kell tenni, hogy a költségeket beépítsék a számlákba.

Számításaik szerint, a legoptimistább verzióban, megháromszorozott befektetési összeget figyelembe véve, 2030-ig 5 banival drágulhatna emiatt a szolgáltatás végösszege, ami egy 150 kWh-s havi fogyasztás esetén csupán körülbelül 8 lejjel növelné a villanyszámlát.

Frissítés

Miniszter: este ne kapcsoljuk be a háztartási gépeket!
A tartós hőség alatt a lakosság azzal segítheti az országos villamosenergia-rendszert, hogy nem használja a nagy energiaigényű háztartási gépeket az esti órákban, amikor a legnagyobb a rendszerterhelés – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter. Sajtótájékoztatóján egyebek mellett arról faggatták Sebastian Burduját, milyen javaslatai vannak a lakosság számára erre az időszakra. A tárcavezető szerint ez „kényes téma”, mert az ajánlások a kommunista rendszert idézhetik, amikor korlátozták jogaiban a lakosságot. „De ha az emberek segíteni akarják az országos villamosenergia-rendszert, ne indítsák el a mosógépüket, a mosogatógépüket vagy más nagy energiaigényű háztartási gépüket az esti csúcsidőben, azaz 18 és 21 óra között” – fogalmazott a liberális (PNL) tárcavezető.A miniszter hozzátette, „a miénknél fejlettebb országokban” megjutalmazzák ezt a fogyasztói magatartást. Példaként említette, hogy ha valaki délután 2 órakor indítja el a mosógépet, amikor napenergia is táplálódik a hálózatba, és elegendő a termelés, a hónap végén alacsonyabb lesz a számlája. Burduja kiemelte, szorgalmazza a jogi keret megteremtését ahhoz, hogy Romániában is ösztönözzék ezt a fajta magatartást ott, ahol lehetőség van az intelligens fogyasztásmérésre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?

A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.

Mennyi arany jut egy emberre a Földön – és mennyi van ebből a romániaiaknál?
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat