Lassú ütemben bővül az öntözőrendszer, Kolozs megyében és Háromszéken folynak irrigációs munkálatok Erdélyben

Lassú ütemben bővül az öntözőrendszer, Kolozs megyében és Háromszéken folynak irrigációs munkálatok Erdélyben

Az ország nagyobb részén továbbra is gond az öntözés hiánya

Fotó: Makkay József

Az egyre aszályosabb esztendők miatt égető kérdéssé vált Romániában is az öntözhető területek növelése. Az idei esős év visszafogta a mezőgazdasági minisztérium tavalyi irrigációs lendületét, azonban továbbra is létezik egy hosszú távú stratégia, amelynek keretében minden korábbi öntözőrendszert helyreállítanának. Az állami beruházás mellé azonban elengedhetetlen a gazdák összefogása, akik az öntözés érdekében egyesületekkel tudnának pályázni a földbe ásott fővezetékek és a teljes irrigációs rendszer kiépítésére.

Makkay József

2023. október 02., 11:042023. október 02., 11:04

A mezőgazdaság számára kedvező idei esős időjárás levette napirendről az utóbbi években nagy gondokat okozó aszálykárok és a hiányzó öntözés kérdését. A bukaresti mezőgazdasági minisztérium tavalyi fogadkozása szerint minden évben pénzalapot különítenek el a kommunizmus éveiben kiépített, ám a rendszerváltás óta lepusztult irrigációs rendszerek helyreállítására. Ezek zöme a Kárpátokon túli, dél-romániai megyékben található. Erdélyben a Kolozs megyei Aranyosszéken és Háromszéken fogtak hozzá a régi öntözőrendszerek újjáépítéséhez.

Az aranyosszéki Várfalva község területén az 1970-es években kiépített,

az Aranyosból induló öntözőcsatorna Aranyosrákos, Kövend, Szentmihály, Torda, Harasztos, Aranyosgyéres, Aranyosgerend és Aranyoslóna határában mintegy ötezer hektár terület irrigációját tette lehetővé.

Az 1989-es rendszerváltás után a 15 kilométeres csatornahálózat pusztulásnak indult, a mederbe lefektetett betonlapokat a környék lakói elhordták, az Aranyos-menti szivattyúállomás területét pedig a helyi földosztó bizottság visszaszolgáltatta régi tulajdonosának. A gazda nem kötött szerződést az öntözőhálózat üzemeltetéséért felelős talajjavító vállalattal, amely 15 éven át pereskedett a tulajdonossal. Ez idő alatt egy csepp víz sem folyhatott az aranyosszéki falvak határát átszelő csatornában.

Galéria

A modern öntözőrendszerek telepítéséhes a gazdák összefogása szükséges

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Három km készült el a 15 kilométernyi aranyosszéki öntözőcsatornából

Az Országos Talajjavító Hatóság Kolozs megyei kirendeltsége végül pert nyert a várfalvi földtulajdonossal szemben, így 2018-tól hozzáfoghattak volna a csatorna újjáépítéséhez, csak éppen pénz nem volt. Marius Cornea, a Kolozs megyei talajjavító vállalat igazgatója tavaly nyáron a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy amennyiben lesz pénz az öntözőcsatorna felújítására, 2-3 év alatt teljes hosszúságában helyreállítják.

Idén tavasszal végre elkezdődött az öntözőcsatorna várfalvi, kövendi és bágyoni szakaszának a felújítása,

de kevesebb mint három kilométeres távra volt elegendő a szakminisztérium által erre az évre elkülönített pénz. Marginean János, Várfalva község polgármestere portálunknak elmondta, hogy a felújítási munkálatok terén a helyi önkormányzat sokat nem tehet. ,,Az RMDSZ tisztségviselőin keresztül próbálunk lobbizni, hogy minél hamarabb befejezhessék. Egyelőre azonban áll a munka, mert elfogyott a pénz, de ígéret van rá, hogy amint megkapják a jövő évi keretet, folytatják a csatorna falainak betonöntését Torda irányába” – nyilatkozta a Krónikának a várfalvi RMDSZ-es elöljáró.

korábban írtuk

Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát
Elkezdődött az idei öntözési szezon, Aranyosszéken is felújítják a csatornát

A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.

A földbe fektetett, régi irrigációs rendszer felújításáról azonban nincs szó, így a csatorna elkészülte után csak azok tudnak öntözni, akiknek földje az irrigációs árok két oldalán fekszik.

A néhány nagyobb agrárvállalkozó tömlőkkel elvezeti ugyan a vizet pár száz méterre is, de a távolabb fekvő mezőgazdasági területekre csak tartálykocsikkal lehet eljuttatni az öntözővizet.

A földtulajdonos beleegyezése nélkül is megoldható a fővezetékek kiépítése

Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő, a bukaresti törvényhozás mezőgazdasági szakbizottságának tagja a Krónikának elmondta, hogy a mezőgazdasági minisztérium éves költségvetéséből elkülönített összegek arra elegendőek, hogy az öntözővizet szállító főcsatornákat felújítsák. Az ezt kiegészítő irrigációs rendszerek kiépítésére uniós forrásból lehet pályázni, de ennek előfeltétele az, hogy az öntözhető területen földtulajdonnal rendelkező gazdák több mint felnek létre kell hoznia hivatalosan bejegyzett öntözővíz-felhasználó egyesületet. A jogi személyiséggel rendelkező civil szervezet nyújthat be pályázatot az öntözőrendszer kiépítésére, amely magába foglalja a földbe lefektetett irrigációs fővezetékeket és az elágazást biztosító csöveket is.

,,A korábbi évek rossz tapasztalatát kiküszöbölve – amikor egyik-másik földtulajdonos nem akart részt venni az irrigációs rendszer kiépítésében, illetve beleegyezése nélkül a területén nem lehetett átvezetni a vezetéket –

Idézet
ma már jogszabály mondja ki, hogy a tulajdonos beleegyezése nélkül is át lehet vezetni egy mezőgazdasági területen a földbe süllyesztett öntözővezetéket, hogy az öntözni akaró gazdák hozzájussanak a vízhez”

– fogalmazott portálunknak Könczei Csaba.

Az irrigációs munkálatok terén Háromszék vezet Erdélyben

Az erdélyi megyék közül Háromszéken sikerült újjáéleszteni a korábban kiépített irrigációs rendszer legnagyobb részét. Szépmező határában az Olt vizéből mintegy 1600 hektár területet tudnak öntözni a gazdák. Maksa, Lécfalva és Szörcse határában tavalytól további ezer hektár mezőgazdasági területre jut el az öntözővíz, de egy harmadik területen, Csernáton határában is lehet öntözni a felszíni vizeket összekapcsoló irrigációs rendszer kiépítésével.

Az RMDSZ-képviselő szerint az irrigációs munkálatok országszerte leálltak az építőanyagok korábbi árrobbanása miatt, ezért a kivitelező cégekkel újra kellett tárgyalni az árakat. A mezőgazdasági minisztérium költségvetés-kiegészítéssel oldotta meg a helyzetet.

A munkálatok folytatása kapcsán Könczei Csaba bizakodó.

A háromszéki mezőgazdasági szakember szerint több évre szóló agrárstratégia született az öntözőrendszerek gyors felújítása érdekében, így évi rendszerességgel lesz pénz a munkálatok folytatására. Meglátása szerint azonban az állami beavatkozás csak akkor sikeres, ha az öntözhető területek térségében a gazdák összefognak, hogy közös egyesületbe tömörülve hasznosíthassák az állami támogatással érkező öntözővizet.

korábban írtuk

Európa-szerte súlyos következményekkel járhat a nagy szárazság, a szakértő szerint észszerű öntözés kellene
Európa-szerte súlyos következményekkel járhat a nagy szárazság, a szakértő szerint észszerű öntözés kellene

Európa-szerte egyre nagyobb gondot okoz a tűzforró nyár, Romániában több mint 500 ezer hektár termőföldet sújtott az aszály, ami katasztrofális következményekkel járhat, ahogy már a történelem során volt erre példa. 

korábban írtuk

Miniszteri ígéret: öt éven belül kiépül az ország teljes termőterületét megvédő öntözőrendszer
Miniszteri ígéret: öt éven belül kiépül az ország teljes termőterületét megvédő öntözőrendszer

Az öntözőrendszerek 2027-ig tervezett kiépítésével az ország teljes mezőgazdasági területét megvédik majd az aszálytól, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszerekbe is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben