Európa-szerte súlyos következményekkel járhat a nagy szárazság, a szakértő szerint észszerű öntözés kellene

A szakértő szerint a Nyárádmentén az aszály ellenére
ránézésre rendben van a kukoricatermés •  Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

A szakértő szerint a Nyárádmentén az aszály ellenére ránézésre rendben van a kukoricatermés

Fotó: Mezőgazdasági minisztérium

Európa-szerte egyre nagyobb gondot okoz a tűzforró nyár, Romániában több mint 500 ezer hektár termőföldet sújtott az aszály, ami katasztrofális következményekkel járhat, ahogy már a történelem során volt erre példa. Nyárádi Imre István agrármérnök a Krónikának elmondta, tekintettel arra, hogy az országban nincs kiépített öntözőrendszer, szerencse, hogy vannak olyan régiók, ahol kielégítő az idei gabonatermés.

Bíró Blanka

2022. szeptember 11., 19:522022. szeptember 11., 19:52

Az elmúlt fél évszázad legsúlyosabb szárazsága sújtja Európát az Európai Aszályobszervatórium által készített történelmi aszálytérkép szerint. Idősebb olvasóink jelezték ugyanakkor, hogy az 1946-os aszályt követően ínség sújtotta az országot, és az emberek több száz kilométereket utaztak szekérrel, hogy búza- és kukoricalisztet szerezzenek.

Sőt a felnőttkori betegségeik hátterében sok esetben a gyerekkori alultápláltság áll. Nyárádi Imre István agrármérnök, a Sapientia EMTE adjunktusa lapunk megkeresésére elmondta, mezőgazdasági szempontból a jelenlegi aszály is helyenként katasztrofális következményekkel jár, ám az a különbség, hogy az 1946-os szárazságtól eltérően nem általános kiterjedésű.

Tűzforró nyár Európában

Európa-szerte bozóttüzek és viharok pusztítottak, rekordalacsonyra apadt a folyók vízállása, a szántóföldeken elszáradtak a mezőgazdasági termények. Olivier Verant, a francia kormány szóvivője a napokban sajtótájékoztatón arról beszélt, idén történelmének második legszárazabb nyarát vészelte át Franciaország. Olaszországban júliusban az ország legnagyobb alpesi gleccserének összeomlása lavinát indított el, amely 11 ember halálát okozta.

A pusztító szárazság után mintegy 400 vegetációtűz 290 ezer hektár erdőt semmisített meg Spanyolországban, ami jóval meghaladja az elmúlt esztendők 67 000 hektáros éves átlagát.

Németországban idén a folyami hajózás egyik legfontosabb ütőere, a Rajna vízszintje olyan alacsonyra csökkent, hogy a hajózás szinte lehetetlenné vált. Nagy-Britanniában és Hollandiában korlátozzák az öntözést, hogy elegendő ivóvízzel tudják ellátni a lakosságot.

A szakértők és a környezetvédők számára az a kérdés, hogy a 2022-es forró nyár milyen mértékű politikai változást és fogyasztói életmódváltást fog eredményezni. Romániában a mezőgazdasági minisztérium összesítése szerint több mint 500 ezer hektár termőterületet sújtott az aszály 37 megyében.

Az ország 37 megyéjéből származó adatok szerint 500 695 hektárra nőtt kedden a hétfőn jegyzett 469 165 hektárról az aszály sújtotta termőföldek területe Romániában

– idézi az Agerpres hírügynökség a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumot. A közlemény szerint a szárazság 193 644 hektár búzát és tritikálét, 140 708 hektár kukoricát, 71 753 hektár napraforgót, 29 780 hektár árpát, zabot és rozst, 27 143 hektár repcét, 11 346 hektár szóját, 12 882 hektár takarmánynövényt, illetve 1091 hektár borsót érint.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Adott térségekben katasztrofális az aszály következménye

Nyárádi Imre István rámutatott, bár a meteorológusok mérései szerint adott országokban, régiókban az utóbbi 50 év legforróbb, legszárazabb nyara volt az idei, nem terjedt ki egységesen nagy térségre. Az egyetemi oktató saját tapasztalatait megosztva elmondta, a Királyhágótól Szolnokig augusztusban mindössze derékig ért a kukorica, miközben a Nyárádmentén fenotipikusan, azaz ránézésre rendben volt a termés.

Ott, ahol derékig ér, biztos nem lesz csőtermés, de az is lehet, hogy a silózó kombájnnak sem éri meg belemenni, hanem a kukoricaszárakat ekével vagy tárcsával egyenesen aláforgatják. Belső-Erdélyben is, ahol látszólag rendben van a termés, szemmel látható a nagy meleg hatása, ám ha a kukoricacsöveket megvizsgálják, látszik, hogy nem lesz hektáronként tíztonnás hozam.

Idézet
Adott térségekben mezőgazdasági szempontból katasztrofális következményei vannak az aszálynak,

ez leginkább az őszi betakarításon érződik, a tavaly ősszel elvetett gabona termése már a nagy hőség előtt kialakult, annak nem ártott annyira” – részletezte az egyetemi oktató.

Öntözés nélkül nincs kiszámíthatóság

Nyárádi Imre István leszögezte, a mezőgazdaságban szinte soha nincs ideális körülmény, ezért öntözőberendezések nélkül nincs kiszámíthatóság. Kifejtette, már akkor is terméskiesés van, ha nem éppen akkor esik az eső, amikor arra szükség lenne.

Öntözni is észszerűen kell, nem lehet az ország mind a 9,4 millió hektár termőföldjét öntözni, meg kell fontolni, mikor és mennyi vizet használunk fel.

Harminc évvel ezelőtt Románia élen járt az öntözött mezőgazdasági területek szempontjából, a termőföldek mintegy 30 százalékát, 3 millió hektárt öntöztek, ez most drasztikusan lecsökkent 170–500 ezer hektárra – mutatott rá az agrármérnök.

Petre Daea mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a napokban Aradon arról beszélt, hogy az öntözőrendszerek 2027-ig tervezett kiépítésével az ország teljes mezőgazdasági területét megvédik majd az aszálytól, de lesznek beruházások a jégeső-elhárítási rendszereket illetően is.

Az aszálykárokkal kapcsolatban a tárcavezető leszögezte, még nem szabtak meg költségvetést a kártérítésekre, októberig a gazdák még bejelenthetik a károkat, miközben a megyei kárfelmérő bizottságok a helyszínen dolgoznak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás