A munkáltatók képviselőivel folytatott megbeszélést hétfőn a román kormányfő
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
2024. augusztus 26., 19:462024. augusztus 26., 19:46
2024. augusztus 26., 19:562024. augusztus 26., 19:56
A bejelentés a Concordia Munkáltatói Szövetség képviselőivel tartott találkozón hangzott el. A Victoria-palota tájékoztatása szerint a találkozón a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök közölte, hogy a kormány által az Európai Bizottságnak tett javaslat a költségvetési deficit fokozatos, a következő hét évben megvalósuló csökkentését, illetve a 2025-2026-ra beütemezett nagyberuházási projektek megvalósítását tartalmazza.
„Nem fontolgatjuk az adóemelést. Folytatjuk az adóhatóság digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját” – nyilatkozta a miniszterelnök a Victoria-palotában. Ciolacu ugyanakkor ígéretet tett, hogy az adóügyi reformról jövő évtől konzultáció indul a versenyszféra képviselőivel, és a vállalkozók megkérdezése nélkül semmiféle döntést nem hoznak az adóügyi reformmal kapcsolatosan.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Mint arról beszámoltunk, elemzők egyöntetűen úgy vélekednek, hogy a román össztermék (GDP) lelassulása, a tartós infláció, a költségvetési deficit és – az importra alapozott fogyasztás generálta – kereskedelmi mérleghiány miatt jövőre elengedhetetlenek lesznek a megszorító intézkedések. Ezzel kapcsolatban Dan Bucşa, az Unicredit Bank Közép-Európáért felelős vezető közgazdásza a napokban plasztikus kijelentést tett: a szakértő arra intette a lakosságot, hogy „hazudnak a román politikusok, amikor azt állítják, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés”.
„Ha idén bármelyik politikus – legyen szó a miniszterelnökről vagy a kormány utolsó alkalmazottjáról – azt mondja, hogy jövőre nem fognak nőni az adók, tudják meg, hogy hazudik. Nyilvánvalóan nőni fognak, kezdve az áfával” – jelentette ki egy bukaresti fórumon Dan Bucșa. A közgazdász azt állítja, a bukaresti kormány már háttértárgyalásokat folytat a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel a költségvetési hiány csökkentését célzó lépésekről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!