A munkáltatók képviselőivel folytatott megbeszélést hétfőn a román kormányfő
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
2024. augusztus 26., 19:462024. augusztus 26., 19:46
2024. augusztus 26., 19:562024. augusztus 26., 19:56
A bejelentés a Concordia Munkáltatói Szövetség képviselőivel tartott találkozón hangzott el. A Victoria-palota tájékoztatása szerint a találkozón a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök közölte, hogy a kormány által az Európai Bizottságnak tett javaslat a költségvetési deficit fokozatos, a következő hét évben megvalósuló csökkentését, illetve a 2025-2026-ra beütemezett nagyberuházási projektek megvalósítását tartalmazza.
„Nem fontolgatjuk az adóemelést. Folytatjuk az adóhatóság digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját” – nyilatkozta a miniszterelnök a Victoria-palotában. Ciolacu ugyanakkor ígéretet tett, hogy az adóügyi reformról jövő évtől konzultáció indul a versenyszféra képviselőivel, és a vállalkozók megkérdezése nélkül semmiféle döntést nem hoznak az adóügyi reformmal kapcsolatosan.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Mint arról beszámoltunk, elemzők egyöntetűen úgy vélekednek, hogy a román össztermék (GDP) lelassulása, a tartós infláció, a költségvetési deficit és – az importra alapozott fogyasztás generálta – kereskedelmi mérleghiány miatt jövőre elengedhetetlenek lesznek a megszorító intézkedések. Ezzel kapcsolatban Dan Bucşa, az Unicredit Bank Közép-Európáért felelős vezető közgazdásza a napokban plasztikus kijelentést tett: a szakértő arra intette a lakosságot, hogy „hazudnak a román politikusok, amikor azt állítják, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés”.
„Ha idén bármelyik politikus – legyen szó a miniszterelnökről vagy a kormány utolsó alkalmazottjáról – azt mondja, hogy jövőre nem fognak nőni az adók, tudják meg, hogy hazudik. Nyilvánvalóan nőni fognak, kezdve az áfával” – jelentette ki egy bukaresti fórumon Dan Bucșa. A közgazdász azt állítja, a bukaresti kormány már háttértárgyalásokat folytat a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel a költségvetési hiány csökkentését célzó lépésekről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy hétfőn találkozót tart az üzleti szféra képviselőivel az esetleges 2025-ös adóintézkedésekről, ugyanakkor megbeszélést kezdeményez a jelenleg 175 milliárd lejre becsült hátralékok behajtásáról.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!