Fotó: Flickr.com/Cristian Bortes
Csak a rászorulók lehetnének a kedvezményes hitelfeltételeket nyújtó Első otthon program haszonélvezői, az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített lakásokat nem lehetne többé megvásárolni, az ingatlanfejlesztőknek pedig olcsó lakásokat is ki kellene alakítaniuk, míg az állam felvásárolná a lakatlan műemlék épületeket, amennyiben a közvitára bocsátott formában lépne hatályba a kormány lakásstratégiája.
2016. július 31., 19:112016. július 31., 19:11
2016. július 31., 22:552016. július 31., 22:55
Szigorú kikötések
A regionális fejlesztési és közigazgatási minisztérium honlapján megtekinthető, Országos lakásstratégia című dokumentum értelmében a kormány úgy képzelte el, hogy – az alacsonyabb jövedelműek megsegítése érdekében – a magán-ingatlanfejlesztők csak akkor kapnának építési engedélyt, ha garantálnák, hogy a készülő lakások mintegy 20 százaléka 50 ezer eurónál olcsóbb lesz.
A tervezet megállapítja ugyanakkor, hogy meg kell tartani az Első otthon programot, mivel az elmúlt években ez pörgette fel az ingatlanpiacot, azonban a feltételeken változtatnának, hogy csak azok lehessenek a haszonélvezői, akik másképp nem tudnának maguknak lakást vásárolni. A kormány szerint ugyanis nem elég szűrő, hogy az állam 60-70 ezer euró értékig vállal garanciát, szükség van arra is, hogy a család jövedelméhez kössék a kedvezmények biztosítását, a szerényebb bevételekkel rendelkezők pedig mindenképp csak kisebb lakásokat tudnának maguknak megengedni, „ami megszüntetné a piacot torzító hatásokat”.
Mint ismeretes, az Eső otthon program egyik legnagyobb előnye, hogy alig 5 százalékos önrészt kell felmutatni, és az állami garanciának köszönhetően a kamat is a piaci szint alatt marad. Eközben a bankok túlnyomó többsége az úgynevezett hitelcseretörvény miatt 30-35 százalékra emelte a saját portfoliójukban kínált jelzáloghitelek igényléséhez szükséges önerőt.
A háztartások jövedelméhez kötné ugyanakkor a kormány az áfakedvezményeket is. „Azok a személyek, akik egy bizonyos árintervallumban (86 ezer euró vagy 380 ezer lej alatt) vásárolnak lakást, 5 százalékos általános forgalmi adót (áfa/TVA) kell fizessenek a 20 százalék helyett. Ez a szubvenció jóval hatékonyabb lenne, ha a jövedelem függvényében biztosítanák, például azok részesülnének a kedvezményben, akik kevesebbet keresnek az országos átlagbérnél. Az így szerzett pluszbevételeket pedig az állami lakásépítésekre vagy az ingatlanok korszerűsítésére lehetne fordítani” – mutat rá a tervezet.
ANL-lakás csak bérbe
A dokumentum egyúttal az ANL-lakások szabályait is megváltoztatná: nem lehetne azokat többé megvásárolni, csak bérelni. „A fiataloknak kedvezményes albérletet biztosító lakások eladása nem ajánlott olyan körülmények között, hogy máris nagyon korlátozott mennyiségű lakás áll rendelkezésre. Így a szakértői kormány tervei szerint az ANL-lakások albérleti rendszerben maradnának, ugyanakkor 3-5 évre korlátoznák azt az időt, amíg a fiatalok kedvezményes körülmények között ott lakhatnának.
Támogatás albérletre
De a lakásstratégia egy újfajta albérlettámogatással is előrukkol. „Mivel nincsenek megfelelő állami ingatlanok, logisztikai és anyagi szempontból viszont nem kifizetődő ilyen lakásokat építeni, az önkormányzatok szubvenciókat/vouchereket adhatnának albérletben élőknek” – áll a dokumentumban, amely egyúttal azt is leszögezi, hogy a támogatás összegét a kormány biztosítaná. Az pedig, hogy az albérlet értékének hány százalékát állják, a háztartások bevételeitől függ, az igazán rászorulók a teljes összeget is megkaphatják.
Kevesebb lakás épül Romániában
A tavalyi év azonos időszakához viszonyítva 9,5 százalékkal kevesebb építési engedélyt, összesen 3723-at adtak ki júniusban lakóingatlanokra, de hathavi viszonyításban már 0,8 százalékos növekedésről beszélhetünk. Mint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból kiderül, a kiadott építési engedélyek 63,8 százaléka városi környezetben történő építkezésekre szólt. Összességében véve, a január–június időszakban 18 477 építési engedélyt bocsátottak ki.
Stratégia a műemlék épületekre
A lakásstratégia a lakatlan műemlék épületekre is kitér, ezeket a kormány – élve elővásárlási jogával – megvenné, majd az állami költségvetésből felújítaná. Ha ez nem történne meg, akkor a helyi önkormányzatnak kellene megvennie a legtöbb esetben romos ingatlanokat, majd önerőből vagy állami támogatással újítaná fel ezeket.
Világbanki tanácsok
A regionális fejlesztési minisztérium tájékoztatása szerint az Országos lakásstratégia kidolgozásakor figyelembe vették a Világbank ajánlásait. A dokumentum fő célcsoportját az igazán rászorulók jelentik, így a szülők nélkül felnövő gyerekek/fiatalok, az egyedül élő idős emberek, a roma nemzetiségűek, a fogyatékkal élők, a kábítószer- vagy alkoholfüggők, a családon belüli erőszak áldozatai, a börtönökből kikerülők, a társadalom peremére került emberek lennének többek között a megváltozott szabályok haszonélvezői. A módosításokat egyébként a bejelentések értelmében 2020-ig ültetnék gyakorlatba.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!