Fotó: Gábos Albin
Románia nem ért el jelentős előrelépést az elmúlt fél évben a bürokrácia csökkentése terén – vélik Romániában jelen lévő külföldi befektetők, akik további lépéseket várnak ez irányban az új román kormánytól.
2020. december 10., 20:342020. december 10., 20:34
2020. december 10., 21:432020. december 10., 21:43
A romániai Külföldi Befektetők Tanácsa (FIC) csütörtöki közleményében úgy értékelte, hogy a koronavírus-járvány miatti nehéz időszak áthidalásában
Úgy vélték, hogy ezek a legproblematikusabb területek, ahol nem érzékeltek jelentős javulást az elmúlt hat hónapban.
A külföldi befektetők szerint az adóbehajtás hatékonyabbá tétele és az adócsalás visszaszorítása jelentősen növelhetné a román államháztartás bevételeit, a digitalizálás folytatása a közszférában megkönnyítené az üzleti szférának és az állampolgároknak az állami intézményekkel való érintkezést. Úgy vélik, az egészségügyi és gazdasági válság alkalmas pillanat arra, hogy ezeket a reformokat elvégezze a román kormány.
Emlékeztettek, hogy a járvány okozta válság csökkentette a beruházási kedvet, a külföldi befektetők csaknem 39 százaléka állította egy felmérésben, hogy a beruházásokra várhatóan kevesebbet költ a következő egy évben, mint ahogy korábban tervezte.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!