Fotó: CRITBIZ
CRITBIZ néven indít vállalkozásfejlesztési programot a kreatív iparágak és az IT szektorban a Romániai Vállalkozásokért Egyesület (ROVE) a Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával és a kolozsvári PONT Csoporttal partnerségben.
2018. február 03., 12:162018. február 03., 12:16
2018. február 03., 12:442018. február 03., 12:44
A vállalkozásfejlesztési program részleteit pénteken, Kolozsváron sajtótájékoztatón ismertette Gönczi József, (ROVE) alelnöke és Farkas András, a PONT Csoport társalapítója.
áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. A célcsoportba mindenki beletartozik, akinek ebbe a régióba szól az állandó vagy ideiglenes lakcíme, 18-64 éves (kivéve a NEET – Nem foglalkoztatott és sem oktatásban, sem képzésben nem részesülő, 18 és 24 év közötti fiatalok) és a régióban, városi környezetben szeretne vállalkozást alapítani a kreatív iparágak vagy az IT szektorban.
A program 400 potenciális vállalkozó képzését vállalja, akik közül legalább 300-an üzleti tervet nyújtanak be, egy kétfordulós pitching során pedig a kiválasztott 48 üzleti terv legfeljebb 40 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást nyer.
„Azért választottuk ezeket a szektorokat, mert úgy véljük, a régióban ezek versenyelőnyt élveznek. A nagyvárosokban, mint Nagyvárad vagy Kolozsvár, ezek a szektorok már a fejlődés motorját képezik, de régiós szinten sok városban beindíthatja a program a vállalkozási ökoszisztémát.
A projekt időtartama három év, ebből az első év a célcsoport bevonzását, a képzéseket és a 48 nyertes üzleti terv kiválasztását tartalmazza. Emellett a nyertes vállalkozójelöltek szakmai gyakorlaton vesznek részt szakirányú cégeknél (a gyakorlat a vállalkozás mikéntjének gyakorlati aspektusaira fókuszál). A cégek konkrét megalapítására 2019 első felében kerül sor, a lebonyolítók ezután is szakmai segítséget nyújtanak a megalapított vállalkozások működésének segítéséhez, írják.
A CRITBIZ lebonyolítói az előkészítés és képzések mellett egy olyan ökoszisztéma létrehozását tartják fontos céljuknak, amelyben a vállalkozási kedv a programon kívül is fellendülhet.
A képzéseket ismertetve Gönczi József elmondta, 32 tanfolyamra kerül sor, megyénként legalább kettő, a többi igény szerint. A képzéseket hat tréner vezeti, aki mind képzés, mind vállalkozások terén több éves tapasztalattal rendelkezik.
A tanfolyam végén a résztvevők vizsgát tesznek, amely egy tesztből és az üzleti terv bemutatásából áll” – ismertette Gönczi. A célcsoport kiválasztásában többféle szempontot tartanak szem előtt: a képzésen résztvevők legalább 30 százaléka nő lesz, legalább 10 százaléka pedig 25 év alatti. A nyertes üzleti tervekből 24 az IT, 24 pedig a kreatív iparágak területén jön létre.
Részletes információk a program honlapján találhatók.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!