2013. január 18., 07:412013. január 18., 07:41
A polgármesteri hivatalok és az adóhatóság is minden, adókra és illetékekre vonatkozó információhoz hozzáférne elektronikus formában. A rendelet értelmében az ANAF hozzáférhet majd a magán- és jogi személyek ingó és ingatlan javaira, illetve adóelmaradásaira vonatkozó információkhoz.
A helyi önkormányzatok adatbázisa ugyanakkor tartalmazni fogja az érintett magán- és jogi személyek tulajdonában lévő bankszámlákat, valamint a társadalmi hozzájárulásokra, jövedelemadóra, illetve bevételi forrásokra vonatkozó adataikat. Az együttműködés technikai feltételeit a pénzügyminisztérium keretében működő, elektronikus adatbázisokkal foglalkozó igazgatóság biztosítja. Az információcseréhez szükséges rendszer létrehozása és felügyelete mellett az adatokat kezelő személyzet kiképzését is a hivatal bonyolítja le. Az illetékesek a közös adatbázist meghatározott időközönként frissítik majd, az adatokhoz pedig az említett intézményeken kívül senki nem férhet hozzá.
Amint arról a Krónika korábban beszámolt, Romániában az adócsalás mértéke az Európai Uniós átlag másfélszerese. Az ország a második helyen áll (Bulgária után) az Európai Unióban az árnyékgazdaság aránya tekintetében: a román államnak a GDP 29,6 százaléka után nincs semmilyen bevétele, míg az árnyékgazdaság uniós átlaga 19,2 százalék.
A Gândul napilap számításai szerint Románia évente kétezer kilométernyi autópályát építhetne ha, az adócsalás nem lenne magasabb az uniós átlagnál. Így évi hétmilliárd eurós többletbevételre tehetne szert a román költségvetés, amely az oktatásra fordított pénz kétszerese. A lap szerint minden harmadik munkavállaló feketén dolgozik Romániában: míg a statisztikai hivatal 6,2 millió alkalmazottról tud, közülük alig 4,32 millió fizeti a tb-járulékot.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.