Az Alstom hidrogénmeghajtású személyvonatát Németországban már kipróbálták
Fotó: Alstom.com
Románia hidrogénmeghajtású vonatokat akar tesztelni – jelentette be kedden Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter egy szakmai konferencián. Mint hangsúlyozta, ez egy új és ígéretes technológia. De arról ő sem beszélt, mikor láthatunk először ilyen szerelvényeket a romániai sínpárokon.
2021. március 23., 12:142021. március 23., 12:14
2021. március 23., 12:192021. március 23., 12:19
„Szeretnék kidolgozni egy tervet hidrogénmeghajtású vonatokra. Már tárgyaltam az ágazat képviselőivel, de örvendenék, ha early-adopters-ek lennénk – hogy az IT-s start-upok területén használt kifejezéssel éljek –, és alkalmaznánk egy kezdetleges fázisban levő technológiát.
– fogalmazott a közlekedési tárca vezetője.
A miniszter sem mondott konkrétumokat, ráadásul némi iróniával úgy fogalmazott: „amikor az oltyán zsiráfot lát”. De a tesztelést, úgy tűnik, komolyan gondolja.
„Segíthet kifejleszteni egy iparágat, és úgy gondolom, az a legjobb, ha túl a stratégiákon, szavakon és papírokon, kipróbálod.
– amikor látjuk a hidrogénvonatot, amikor közlekedünk vele, és láthatjuk, hogy fenntartható-e működés közben is, úgy hiszem, mindez hozzá fog járulni az új technológia népszerűsítéséhez” – idézte Cătălin Drulă nyilatkozatát a Hotnews.ro hírportál.
Hollandia már bejelentette, hogy Groningen tartományban hidrogénmeghajtású szerelvényeket fognak üzembe állítani, és a másik három országban is zajlottak tesztek az elmúlt években, és rendeltek is a gyártóktól hasonló szerelvényeket, amelyeket viszont csak a jövőben fognak megkapni.
mivel bár környezetkímélők és csendesen közlekednek, jóval drágábbak, mint a hagyományos, elektromos vonatok, a szakemberek szerint ráadásul nincs túl nagy autonómiájuk, és a nagy sebesség sem az erősségük.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!