Az Alstom hidrogénmeghajtású személyvonatát Németországban már kipróbálták
Fotó: Alstom.com
Románia hidrogénmeghajtású vonatokat akar tesztelni – jelentette be kedden Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter egy szakmai konferencián. Mint hangsúlyozta, ez egy új és ígéretes technológia. De arról ő sem beszélt, mikor láthatunk először ilyen szerelvényeket a romániai sínpárokon.
2021. március 23., 12:142021. március 23., 12:14
2021. március 23., 12:192021. március 23., 12:19
„Szeretnék kidolgozni egy tervet hidrogénmeghajtású vonatokra. Már tárgyaltam az ágazat képviselőivel, de örvendenék, ha early-adopters-ek lennénk – hogy az IT-s start-upok területén használt kifejezéssel éljek –, és alkalmaznánk egy kezdetleges fázisban levő technológiát.
– fogalmazott a közlekedési tárca vezetője.
A miniszter sem mondott konkrétumokat, ráadásul némi iróniával úgy fogalmazott: „amikor az oltyán zsiráfot lát”. De a tesztelést, úgy tűnik, komolyan gondolja.
„Segíthet kifejleszteni egy iparágat, és úgy gondolom, az a legjobb, ha túl a stratégiákon, szavakon és papírokon, kipróbálod.
– amikor látjuk a hidrogénvonatot, amikor közlekedünk vele, és láthatjuk, hogy fenntartható-e működés közben is, úgy hiszem, mindez hozzá fog járulni az új technológia népszerűsítéséhez” – idézte Cătălin Drulă nyilatkozatát a Hotnews.ro hírportál.
Hollandia már bejelentette, hogy Groningen tartományban hidrogénmeghajtású szerelvényeket fognak üzembe állítani, és a másik három országban is zajlottak tesztek az elmúlt években, és rendeltek is a gyártóktól hasonló szerelvényeket, amelyeket viszont csak a jövőben fognak megkapni.
mivel bár környezetkímélők és csendesen közlekednek, jóval drágábbak, mint a hagyományos, elektromos vonatok, a szakemberek szerint ráadásul nincs túl nagy autonómiájuk, és a nagy sebesség sem az erősségük.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!