Az Alstom hidrogénmeghajtású személyvonatát Németországban már kipróbálták
Fotó: Alstom.com
Románia hidrogénmeghajtású vonatokat akar tesztelni – jelentette be kedden Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter egy szakmai konferencián. Mint hangsúlyozta, ez egy új és ígéretes technológia. De arról ő sem beszélt, mikor láthatunk először ilyen szerelvényeket a romániai sínpárokon.
2021. március 23., 12:142021. március 23., 12:14
2021. március 23., 12:192021. március 23., 12:19
„Szeretnék kidolgozni egy tervet hidrogénmeghajtású vonatokra. Már tárgyaltam az ágazat képviselőivel, de örvendenék, ha early-adopters-ek lennénk – hogy az IT-s start-upok területén használt kifejezéssel éljek –, és alkalmaznánk egy kezdetleges fázisban levő technológiát.
– fogalmazott a közlekedési tárca vezetője.
A miniszter sem mondott konkrétumokat, ráadásul némi iróniával úgy fogalmazott: „amikor az oltyán zsiráfot lát”. De a tesztelést, úgy tűnik, komolyan gondolja.
„Segíthet kifejleszteni egy iparágat, és úgy gondolom, az a legjobb, ha túl a stratégiákon, szavakon és papírokon, kipróbálod.
– amikor látjuk a hidrogénvonatot, amikor közlekedünk vele, és láthatjuk, hogy fenntartható-e működés közben is, úgy hiszem, mindez hozzá fog járulni az új technológia népszerűsítéséhez” – idézte Cătălin Drulă nyilatkozatát a Hotnews.ro hírportál.
Hollandia már bejelentette, hogy Groningen tartományban hidrogénmeghajtású szerelvényeket fognak üzembe állítani, és a másik három országban is zajlottak tesztek az elmúlt években, és rendeltek is a gyártóktól hasonló szerelvényeket, amelyeket viszont csak a jövőben fognak megkapni.
mivel bár környezetkímélők és csendesen közlekednek, jóval drágábbak, mint a hagyományos, elektromos vonatok, a szakemberek szerint ráadásul nincs túl nagy autonómiájuk, és a nagy sebesség sem az erősségük.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
szóljon hozzá!