Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Csaknem 44 százalékkal, 12,740 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az idei első öt hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2022. július 11., 10:392022. július 11., 10:39
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint a deficit abszolút értékben 3,891 milliárd euróval volt nagyobb, mint tavaly. A vizsgált időszakban a kivitel 23,5 százalékkal, 36,918 milliárd euróra nőtt, míg a behozatal 28,1 százalékkal, 49,659 milliárd euróra emelkedett.
Májusban az export 34,5 százalékkal, 7,997 milliárd euróra nőtt, míg az import 38,8 százalékkal, 10,720 milliárd euróra bővült, így a külkereskedelmi mérleg hiánya 2,722 milliárd euró volt.
Az első öt hónapban a kivitel csaknem 43 százalékát és a behozatal 32,5 százalékát autók és szállítási eszközök tették ki, mindkét oldalon ezek képezték a legnagyobb arányt. Tavaly egész évben 5,301 milliárd euróval, csaknem 29 százalékkal, 23,698 milliárd euróra nőtt a deficit az előző évhez mérten.
Az idei év első négy hónapjában 10,013 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 2,938 milliárd euróval több, mint 2021 ugyanezen időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Csaknem 49 százalékkal, 4,581 milliárd euróra nőtt Románia külkereskedelmi mérlegének hiánya az idei első két hónapjában, közben a Világbank szerint a gazdasági növekedés is jóval kisebb lesz a korábban vártnál.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
szóljon hozzá!