Florin Cîţu pénzügyminiszter
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Románia össztermékének (GDP) közel két százalékát kitevő értékben készül elfogadni a koronavírus-járvány sújtotta gazdaság és a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot szerdai ülésén a bukaresti kormány.
2020. március 18., 00:492020. március 18., 00:49
2020. március 18., 00:512020. március 18., 00:51
Florin Cîţu pénzügyminiszter kedden este úgy nyilatkozott, becslése szerint az országban megközelítőleg nyárig kitart az új típusú koronavírus terjedése miatt kialakult kényes helyzet, emiatt bizonyos szeretne lenni abban, hogy a következő időszakban megfelelő finanszírozás áll a nemzetgazdaság rendelkezésére. „Jelen pillanatban nem festenek túl jól a dolgok, de ha áprilisban túl leszünk egy csúcson, megtörténhet, hogy májusban, júniusban, júliusban jobb helyzetbe kerülünk” – jelentette ki a Digi 24 hírtelevíziónak a Ludovic Orban vezette kormány pénzügyminisztere.
„Nem vagyunk Németország, Spanyolország vagy Franciaország, de Románia esetében a GDP 2 százaléka szerintem magvas hozzájárulásnak számít. Reméljük, hozzásegíti a vállalkozásokat ahhoz, hogy túléljék a mostani nehéz helyzetet” – jelentette ki a pénzügyi tárca vezetője. Szerinte az intézkedések között számos támogatási forma szerepel majd, többek között kényszerszabadságok biztosítása, hitelkeretek garantálása, jövedelemadók befizetésének két hónapos elhalasztása. További részletek szerinte az Orban-kabinet szerdai ülése után kerülnek nyilvánosságra.
Florin Cîţu pénzügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a bukaresti kormány egy átfogó mentőcsomag keretében 10 milliárd lejes gyorssegélyt készül pumpálni a gazdaságba a következő egy-két hónapban.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!