Florin Cîţu pénzügyminiszter
Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Románia össztermékének (GDP) közel két százalékát kitevő értékben készül elfogadni a koronavírus-járvány sújtotta gazdaság és a vállalkozások megsegítését célzó intézkedéscsomagot szerdai ülésén a bukaresti kormány.
2020. március 18., 00:492020. március 18., 00:49
2020. március 18., 00:512020. március 18., 00:51
Florin Cîţu pénzügyminiszter kedden este úgy nyilatkozott, becslése szerint az országban megközelítőleg nyárig kitart az új típusú koronavírus terjedése miatt kialakult kényes helyzet, emiatt bizonyos szeretne lenni abban, hogy a következő időszakban megfelelő finanszírozás áll a nemzetgazdaság rendelkezésére. „Jelen pillanatban nem festenek túl jól a dolgok, de ha áprilisban túl leszünk egy csúcson, megtörténhet, hogy májusban, júniusban, júliusban jobb helyzetbe kerülünk” – jelentette ki a Digi 24 hírtelevíziónak a Ludovic Orban vezette kormány pénzügyminisztere.
„Nem vagyunk Németország, Spanyolország vagy Franciaország, de Románia esetében a GDP 2 százaléka szerintem magvas hozzájárulásnak számít. Reméljük, hozzásegíti a vállalkozásokat ahhoz, hogy túléljék a mostani nehéz helyzetet” – jelentette ki a pénzügyi tárca vezetője. Szerinte az intézkedések között számos támogatási forma szerepel majd, többek között kényszerszabadságok biztosítása, hitelkeretek garantálása, jövedelemadók befizetésének két hónapos elhalasztása. További részletek szerinte az Orban-kabinet szerdai ülése után kerülnek nyilvánosságra.
Florin Cîţu pénzügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a bukaresti kormány egy átfogó mentőcsomag keretében 10 milliárd lejes gyorssegélyt készül pumpálni a gazdaságba a következő egy-két hónapban.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!