2011. augusztus 11., 15:392011. augusztus 11., 15:39
Étkezési, ajándék- és üdülési utalványokat a következő években sem kapnak a közalkalmazottak – döntött a kormány szerdai ülésén, amelyen elfogadta a 2012-2014 időszakra szóló költségvetési és adóstratégiát. Eszerint 2014-ig prémium sem jár a közszférában dolgozóknak, a túlórákért is csak szabadidőt kapnak.
Szintén 2014-ig érvényes az a korábbi megszorítás, miszerint az üres állásoknak csak egy hetedét töltik be, a közintézmények pedig továbbra sem vásárolhatnak gépkocsit, bútort és irodai berendezéseket.
A stratégia szerint a közszférára érvényes 1-es bérrács-szorzó értéke 2012-ben a 600 lejes szinten rögzül.
Az állásbetöltések korlátozásának fenntartásával a kormány 1,72 milliárd, illetve 1,99 milliárd lejt remél megtakarítani a következő két évben. Az étkezési, ajándék- és üdülési utalványok visszatartásával a kormány számításai szerint 9,1 milliárd, illetve 9,6 milliárd lej marad az államkasszában 2012-ben és 2013-ban.
Egy másik korlátozás bizonyos nyugdíjakra vonatkozik, amelyek megemelését az új nyugdíjtörvény írja elő 2013-tól. A január 1-jén életbe lépett jogszabály két előírása értelmében 2012 január 1-jétől 25 százalékkal nőne a 2001 áprilisától nehéz munkakörülmények között dolgozó személyek havi pontozása, illetve az idén nyugdíjba vonuló személyek esetében is nyugdíjkorrekciót kellene alkalmazni. A szerdai döntéssel a kormány 2014-ig halasztotta a két előírás alkalmazását. A kabinet indoklása szerint ezek a nyugdíjemelések évente 865 millió lejes plusz terhet jelentenének a költségvetésnek.
Szintén 2014-ig tolja ki a költségvetési stratégia az idei év elején érvénybe lépett új tanügyi törvénynek azt az előírását, miszerint az oktatásügy a GDP-nek legalább 6 százalékát kapja az állami költségvetésből. A kormány szerint ezzel a halasztással több mint 46 milliárd lej takarítható meg a következő két évben.
Az adóstratégiából az is kiderül, hogy a kormány módosítani kívánja az ingatlanok és járművek megadóztatásának rendszerét, ezzel pedig több mint egy milliárd lejjel kívánja növelni az ebből befolyó összegeket a következő három évben.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!