2012. február 24., 08:372012. február 24., 08:37
A romániai kikötő napját immár hatodik alkalommal rendezték meg Budapesten, az esemény keretében a magyar partnerekkel találkoznak a romániai kikötő vezető szakemberei.
Erdélyi László, a konstancai kikötő magyarországi képviselője elmondta: 2010-ben a kikötő forgalmából Magyarország 4 millió tonnával részesedett. Ez rekordévnek számított – tette hozzá. A Duna hektikus hajózhatósága miatt azonban tavaly jelentősen visszaesett: a múlt évben mintegy 2 millió tonna volt a magyar áruk forgalma a romániai kikötőkben. Hozzátette: a magyar raktárakban még legalább 2–2,5 millió tonna áru van jelenleg, amely a romániai kikötőbe vár elszállításra.
Schváb Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedési helyettes államtitkára azt mondta: Magyarország számára a tengeri kikötők jelentik a kereskedelmi kapukat a világra. „Költséghatékonyan az áruszállítást leginkább a belvízi és a tengeri kapcsolat megteremtésével lehet elérni. Ezért fontos, hogy például Konstancára a Dunán lehet magyar árut eljuttatni” – ecsetelte.
Hozzátette, éppen ezért is fontos a belvízi személy- és áruszállítás feltételeinek javítása Magyarországon. A helyettes államtitkár szerint a folyami áruszállításban Magyarországon még jelentősek a kihasználatlan lehetőségek. Példaként hozta, hogy míg Belgiumban és Magyarországon is mintegy 1400 kilométernyi a belvízi hajóutak – természetes vízfolyások és csatornák – hossza, addig Belgiumban évente mintegy 65 millió tonna árut szállítanak a vízi utakon, Magyarországon pedig ennek valamivel kevesebb, mint a tizedét.
A szakember ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy szerdán volt az úgynevezett Nevada-projekt zárókonferenciája, amely a dunai víziút-üzemeltetők tevékenységét volt hivatva összehangolni. Ebben a programban nyolc dunai ország vett részt. A programot 2,8 millió euróval támogatta az Unió.
Schváb kitért arra is, hogy a tengeri kapcsolatok, kikötők nemcsak vízi úton, hanem vasúton is megközelíthetők, ezért fontos az úgynevezett vasúti zöldfolyosók rendszere Európában. Ebből Magyarország számára az egyik legfontosabb az úgynevezett Orient vasúti folyosó, valamint a délkeleti vasúti összeköttetés. Az Orient folyosó Konstancával köti össze Magyarországot, míg a délkeleti összeköttetéssel az Adriai-tengerhez juthatnak el a magyar áruk.
A fórumon Szalma Béla elnök bejelentette, hogy megalakult a Magyar Dunai Kikötők Szövetsége, amely a dunai hajózás feltételeinek javításáért kíván lobbizni.
Aurelian Andrei Popa, a konstancai kikötő vezérigazgatója is hangsúlyozta, hogy a romániai kikötő számára fontosak a magyar partnerek.
Erdélyi László ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a konstancai kikötő éves forgalma jelenleg mintegy 45 millió tonnát tesz ki, így a magyar áruk a román kikötő forgalmából mintegy 10 százalékkal, a tranzitot tekintve pedig 17–20 százalékkal részesednek. Hozzátette: az idén remény van arra, hogy a magyar áruforgalomban a 2010-es eredmény megismétlődhet.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.