Hat hónap növekedés után 1,4 százalékkal, 1002 euró/hasznos négyzetméterre csökkent májusban az eladásra kínált lakások országos átlagára, április végén még 1016 eurót regisztráltak – derül ki az Imobiliare.ro elemzéséből.
2016. június 03., 16:112016. június 03., 16:11
A jelenlegi szint amúgy így is 8 százalékkal a tavalyi év azonos időszakában jegyzett 928 euró/négyzetméteres ár felett marad. A vizsgált nagyvárosok közül az árak Brassóban változtak a leginkább, miközben Bukarest és Kolozsvár még nem érezte meg a hitelcseretörvény hatálybalépését. A fővárosban az elmúlt hónap leforgása alatt 0,4 százalékkal, 1121 euróról 1126 euróra nőtt a négyzetméterenkénti ár, ami 6,6 százalékkal haladja meg a 2015 májusában elért összeget.
Brassóban eközben az áprilisi 923 euró/négyzetméteres szintről 0,9 százalékkal, 915 euróra zsugorodott a négyzetméterenkénti ár. Ez azonban még mindig 7 százalékkal magasabb, mint a tavaly május végén regisztrált 855 eurós ár. A régi lakások enyhén, 0,2 százalékkal lettek olcsóbbak (912 euró), miközben az új építésűek ára 9,2 százalékot esett (926 euró).
Kolozsváron viszont 0,9 százalékkal drágultak a lakások az elmúlt hónapban, elérve a hasznos négyzetméterenként 1209 eurót, ami egyébként 13,9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban regisztrált 1061 eurós értéket. Leginkább, átlagosan 1,2 százalékos ütemben a régi lakások drágultak, elérve a négyzetméterenkénti 1250 eurót a múlt havi 1235 euró után. Az új építésűek ára 0,8 százalékkal, 1151 euró/négyzetméterre nőtt.
Konstancán már-már stagnálásról beszélhetünk: az áprilisi 957 euróról májusra 956 euróra esett a négyzetméterenkénti ár. Jászvásáron 0,7 százalékkal lettek olcsóbbak a lakások az Imobiliare.ro által nyilvánosságra hozott adatsorok szerint, egy hasznos négyzetméterért átlagosan 883 eurót kérnek el. Szintén 0,7 százalékkal zsugorodtak az árak Temesváron is, ahol így ismét az áprilisban elért 1000 euró alá esett a négyzetméterenkénti ár. Jelenleg átlagosan 993 euró/négyzetmétert kérnek el, ami 13,5 százalékkal haladja meg a 2015 májusában feljegyzett árat.
Az árcsökkenés teljes mértékben a régi lakások értékvesztésének tudható be, amelyek 1,2 százalékkal lettek olcsóbbak: az áprilisi 1003 euró után májusban 991 eurót kértek az eladók négyzetméterenként. Eközben 2,1 százalékos áremelkedéssel az új építésű lakások ára meghaladta az 1000 eurós lélektani határt: az áprilisi 985 eurós négyzetméterenkénti ár után egy hónappal később 1006 eurót regisztrált az Imobiliare.ro.
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már rekordot jelentő hosszon száguldozhat.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
szóljon hozzá!