Több mint hatvan kamion lassította hétfőn reggel a forgalmat Kolozsvár nyugati bejárata és Gyalu között egy spontán tiltakozó akció keretében.
2016. augusztus 01., 19:512016. augusztus 01., 19:51
Ioan Cristian Iancu kamiontulajdonos-sofőr a Mediafax hírügynökségnek elmondta, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjszabásainak a csökkentését kérik, mivel a jelenlegi árszint mellett a fuvarozók csődbe mehetnek.
„Én hat hónapra 12 ezer lejt fizetek a kamionom után, a legmagasabb ár Európában. Ilyen árak mellett bezárhatjuk a fuvarozóvállalkozásokat, és elküldhetjük a sofőröket, hogy nézzenek más munka után. Kénytelen vagyok emelni a kilométerenkénti szállítási díjat, nem tudunk ilyen körülmények között dolgozni. Kérjük az RCA évi 5000 lejre történő csökkentését, ennyi lenne elviselhető” – fogalmazta meg Iancu, elnézést kérve a többi sofőrtől a forgalomlassítás által okozott kellemetlenségek miatt.
A sofőr elmondása szerint Spanyolországban például évi 1400 euró, tehát fél évre 700 euró a biztosítás, ráadásul szélesebb körű, mint az itteni, hiszen tűz, lopás vagy a ponyva megrongálása esetén is kártérítést nyújt, és a jogi tanácsadás díjszabását is tartalmazza.
Amint arról beszámoltunk, az elmúlt időszakban az ország több vidékén is szerveztek hasonló tiltakozó megmozdulást. A romániai fuvarozók egyesületei közben a kormányhoz fordultak gondjaikkal, kérve, hogy a kabinet rendeletben szabályozza a kötvények árát. Ha kérésük teljesülne, a 3,5 tonnásnál kisebb teherautók után egy évre 1117 lej biztosítást kellene fizetni, 3,5 tonna és 7,5 tonna között 1966 lej lenne az RCA-kötvény, 7,5 és 16 tonna között 2207, 16 tonna felett pedig 8489 lejért lehetne megkötni a kötelező gépjármű-biztosítást.
A személyszállító közlekedési eszközök esetében 18 férőhelyig 3210 lej, 18 és 40 hely között 4366 lej, míg az ennél nagyobb járművek esetében 3017 lej lenne a biztosítás. A fuvarozók egyesületei ugyanakkor azt szeretnék, ha a tarifák befagyasztását egy hat hónapig hatályos rendelettel szabályoznák, amit további, legtöbb három hónapos időszakokra meg lehetne hosszabbítani.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!